Pokračují jednání o sestavení nové vlády

Také dnes pokračují jednání o sestavení nové vlády. Na programu jsou konzultace expertních týmů ČSSD a Koalice, které se budou snažit najít kompromisní podobu vládního programu. Nedojde-li k zásadním problémům, zhruba do týdne se rýsuje možnost dohody o tomto textu. Nejproblematičtější části jednání o programu budoucí vlády vidí předseda lidovců Cyril Svoboda v daních a důchodové reformě. Vyjednávání o ostatních částech budoucího programového prohlášení kabinetu sociálních demokratů, lidovců a unionistů jsou, podle Svobody už prakticky před uzavřením.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Zbyněk

"Oblast daní je věc, o které se bude mluvit. Bude to jistě důchodová reforma, ale všude myslím, že dojde k dohodě. No a to jsou asi tak ty hlavní body, protože, jak teď přemýšlím nad těmi jednotlivými kapitolami, tak si myslím, že jinak je dohoda všude výrazně možná."

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyril Svoboda o sporných daních

Šéfa poslanecké sněmovny by podle lidovců měl nominovat vítěz voleb - tedy sociální demokracie. Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal vidí jako možnou i tu variantu, že by v čele sněmovny byl zástupce Koalice. Za nepravděpodobné naopak považuje to, že by předsedou sněmovny zůstal její dosavadní šéf Václav Klaus. "Já to nepovažuji za příliš pravděpodobné, včera se poprvé sešla schůzka předsedů možných koaličních klubů, pana Sobotky, pana Kühnla a já jsem byl účasten toho jednání a tato varianta nebyla nastolena žádným z účastníků. Já myslím, že jsou dvě varianty v tuto chvíli. Varianta, kdy by tam měl usednout zástupce ČSSD anebo některý z představitelů koaličních stran."

ODS je proti tomu, aby komunisté dostali křesla ve vedení Sněmovny. Občanští demokraté se na tom shodli na ustavující schůzi svého poslaneckého klubu. Protože ale ČSSD je naopak pro zastoupení KSČM při řízení Sněmovny, poslanci ODS už předem počítají s tím, že svoje rozhodnutí nejspíš neprosadí. Radiožurnálu to řekl Vlastimil Tlustý, staronový předseda poslaneckého klubu ODS. "Ačkoli víme, že už asi jsou učiněny dohody, které způsobí, že tento náš názor bude přehlasován, nicméně my na něm setrváváme."

Prezident Havel je s dosavadním průběhem vyjednávání spokojen. Variantu vlády 101 považuje za nejlepší možnou, všechny další alternativy by prý byly horší. Havel po úterním setkání s Vladimírem Špidlou zároveň naznačil postup, který bude následovat po dohodě o programovém základu budoucí koaliční vlády. "Začalo by se jednat o věcech personálních tak, aby vše bylo připraveno do plánované první schůze poslanecké sněmovny."

Markéta Kaclová, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme