Pokračují senátní volby. Pro ČSÚ ale zvýšený nápor nepředstavují

Do 14 hodin budou na třetině území otevřené volební místnosti. Lidé ve druhém kole senátních voleb tak rozhodnou, zda si v horní komoře parlamentu uchovají většinu strany vládní koalice, nebo ji získají opoziční strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad | Foto: Tomáš Adamec

Větší nápor znamenají volby nejen pro politické strany, ale i pro konkrétní instituce. Například pro Český statistický úřad. Podle Pavla Kuklíka z téže instituce se dá očekávat největší penzum práce právě po ukončení voleb samotných.

„Samotné volební dění pro ČSÚ příliš práce nepředstavuje. Opravdový nápor nás čeká až po 14. hodině, kdy začneme hlasy sčítat. Nicméně volební situaci monitorujeme, ale nezaznamenali jsme nic, čím bychom se museli urgentně zabývat,“ uvedl Kuklík v Ranním interview Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhé kolo senátních voleb. Téma pro Pavla Kuklíka z ČSÚ.

Kuklík rovněž připustil, že oproti minulému volebnímu víkendu bude situace mnohem klidnější.

„Údajů a dat od okrskových komisí přijde na náš úřad daleko méně. Budou obsahovat standardní informace o počtu voličů a obálek, v neposlední řadě pak hlasy pro jednoho ze dvou kandidátů. Předpokládáme také, že dnešní kolo senátních voleb bude znamenat i menší zátěž pro okrskové komise samotné,“ upřesnil Kuklík.

Krátce po avizované 14. hodině začne okamžité sčítání hlasů. „Komise musí pracovat kontinuálně a samotné sčítání musí začít takřka okamžitě. K samotnému procesu jsme okrskové komise vyškolili, mají k tomu všechen potřebný materiál. Rovněž odpovědnost za formální správnost výsledků je na straně zmíněné komise,“ dodal Pavel Kuklík z ČSÚ, přičemž připustil, že první výsledky by mohly být známé kolem 17. hodiny.

Lukáš Vincourek, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme