Pokud bude Fischerův kabinet dál pokračovat, přestane být vládou udržovací

Pokud kabinet premiéra Jana Fischera dostane mandát, přestane být vládou takzvaně udržovací. V České televizi to řekl ministr vnitra Martin Pecina. Podle něj už takto vláda fungovat nemůže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

"Nemůžeme dále odsouvat novely zákonů, které ministerstva běžně připravují a vyplývají z každodenní praxe. Nemůžeme odsouvat euronovely zákonů, které stát musí respektovat," řekl Pecina v České televizi a dodal:

"Musíme obnovit legislativní proces, jelikož jsme prakticky žádné zákony nepředkládali, protože jsme neočekávali, že by mohly být ještě ve sněmovně projednány."

Podle ČSSD by měl premiér Jan Fischer oslovit zástupce jednotlivých politických parlamentních stran a navrhne cestu, jakou si chce svůj mandát obnovit, což naznačil jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Hašek (ČSSD) o mandátu stávající vlády.

"Ústava zná v zásadě dvě možnosti. První je hlasování o důvěře a druhá je spojení hlasování o důvěře spojené s konkrétním projednáváním legislativního aktu. Sociální demokracie nevolá po hlasování. My jsme důvěru vládě dali a důvěra trvá. Chceme s touto vládou spolupracovat na řešení hospodářské krize a schvalování státního rozpočtu," řekl Hašek Radiožurnálu.

Úřednická vláda Jana by si měla obnovit svůj mandát. Jakou cestu zvolí, je pouze na ní, což si myslí místopředseda ODS Petr Nečas.

"Shodli jsme se na tom, že za stávající situace by měl být obnoven mandát stávající vlády. Jaká cesta se najde bude otázkou dalších politických jednání, ale je skutečností, že původní mandát počítá s podzimním termínem voleb a s ukončením vlastní činnosti. Proto ostatně dostala důvěru," uvedl Nečas pro Radiožurnál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas (ODS) o mandátu stávající vlády.

Lukáš Vincourek, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme