Pokud budou volby v říjnu, stihne sněmovna státní rozpočet projednat včas

Rozpočtové provizorium by Česku hrozit nemělo. Pokud budou předčasné volby v říjnu, měla by sněmovna stihnout schválit návrh státního rozpočtu na příští rok včas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jiří Rusnok | Foto: ČTK

Návrh státního rozpočtu připraví ještě kabinet Jiřího Rusnoka. Podle premiéra z toho není třeba dělat drama.

„Rozpočet je skutečně nástroj, kterým se rozdělí očekávané příjmy, do nějaké struktury výdajů, která je z 90-85 procent předepsána zákony a jiným pravidly,“ připomněl Rusnok.

S tím, že se při říjnovém termínu voleb rozpočet do konce roku v Poslanecké sněmovně projednat dá, souhlasí i exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory politiků na sestavení státního rozpočtu zaznamenala reportérka Věra Masopustová

„Je-li jasná politická většina a tah na branku, tak při zrychleném projednávání je to stihnutelné za šest sedm týdnů,“ řekl Kalousek.

Místopředseda ČSSD Michal Hašek počítá s tím, že návrh rozpočtu budou Rusnokovi ministři s parlamentními stranami konzultovat.

„Nakonec se nám pravděpodobně na sněmovní lavice dostane materiál, který podle mého názoru bude schopen projednání a nebudeme ho muset hodit do koše,“ míní Hašek.

Exkluzivní průzkum pro ČRo: Podpora Rusnokova kabinetu klesla. Lidé chtějí rozpuštění sněmovny

Číst článek

Ministerský předseda odnese v úterý svou demisi na Pražský hrad. O týden později se sněmovna rozpustí, vyhlášení termínu předčasných voleb pak bude na prezidentu Miloši Zemanovi. Mluví se o tom, že se hlasovací místnosti otevřou zřejmě v říjnu. Podle Rusnoka je brzký termín voleb dobrý právě i pro sestavení státního rozpočtu pro příští rok.

Návrh na základní parametry rozpočtu musí takzvaná úřadnická vláda odevzdat do Poslanecké sněmovny do konce září.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme