Pokud odejdou ministři za VV, skončí celá vláda, varuje premiér

Pokud ministři Věcí veřejných (VV) podají avizované demise, mizí podle premiéra Petra Nečase prostor pro další jednání o trojkoaličním kabinetu. Grémium Věcí veřejných v úterý vyzvalo své ministry, aby vládu opustili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda VV Radek John (uprostřed) vystoupil před novináře během jednání grémia, které vyzvalo ministry své strany, aby podali demisi. | Zdroj: ČTK

Předseda strany Radek John později uvedl, že ministři demise dnes jen napíší s platností od 1. května, ale zatím je nepodají.

Věci veřejné chtějí údajně dál pokračovat v koaliční spolupráci, pokud předseda vlády Petr Nečas splní do 26. dubna jejich podmínky. Ten požadavky VV označil za vydíraní a ultimátum.

Inventura a revize koaliční smlouvy, vyřešení kauzy Lesů České republiky nebo krize na statním zastupitelství jsou jen některé požadavky, kterými VV podmiňují další koaliční spolupráci. Kabinet také podle předsedy strany Radka Johna musí projít obměnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Martiny Spěváčkové o případném odchodu Věcí veřejných z vlády na Radiožurnálu.mp3

„Grémium Věcí veřejných vyzývá premiéra Petra Nečase, aby nejpozději do 26. dubna předložil návrh opatření, které mohou pomoci vládě znovunabýt oslabenou akceschopnost, a tím i ztracenou důvěru občanů,“ řekl Radek John.

Premiér Petr Nečas tvrdí, že VV nepřišly s žádným řešením a jen úkolují ostatní. Čeká, že mu situaci objasní.

„V případě, že vývoj povede k rozpadu vlády, nebojím se ani rychlých, předčasných voleb a považuji to za nejzodpovědnější postup vůči naší zemi v tomto případě,“ uvedl Petr Nečas.

Opoziční ČSSD by předčasné volby považovala za nejlepší řešení, řekl v České televizi předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Jeroným Tejc.

„Teď postačí tři pětiny, což je 120 hlasů poslanců pro to, aby prezident musel vyhlásit volby v termínu do 60 dnů od doby, kdy rozpustí Poslaneckou sněmovnu. Já myslím, že vůbec nic nebrání tomu, abychom se v případě, že vláda padne, k tomuto řešení odhodlali,“ uvedl Jeroným Tejc.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová řekla České televizi, že jednání VV považuje za neseriózní.

„Neblahý vývoj událostí eskalovaly Věci veřejné do podoby, s kterou my se teď máme nějak vyrovnat. Dávají ultimáta premiérovi. Říkají: ‚My posíláme své ministry a ti jsou povinni podat demisi. Zároveň tato demise platí až k 1. květnu, do té doby chceme, aby s námi premiér jednal.‘ No promiňte, to je naprosto neseriózní postup,“ řekla Miroslav Němcová.

Další postup chce teď ODS koordinovat s TOP 09.

Lucie Husárová 1, Libor Procházka, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme