Švédsko 0:0 Česko

Pokud se Radovan Suchánek stane ústavním soudcem, odejde z ČSSD

Radovan Suchánek zřejmě bude dalším prezidentovým kandidátem na ústavního soudce. Jeho nominaci dnes posvětil i předseda soudu Pavel Rychetský, který s Milošem Zemanem o Suchánkovi jednal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Suchánek působí na Katedře Ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Radí také sociálním demokratům. Stranu například zastupoval u Ústavního soudu při projednávání stížnosti na církevní restituce. Rychetský očekává, že se Suchánek v případě zvolení odstřihne od politiky.

„Základní je, aby ten, kdo složí slib soudce Ústavního soudu, se dokázal tímto okamžikem zcela odstřihnout od jakýchsi ideologických doktrinací, od napojení na jakoukoli politickou stranu. Moje dosavadní zkušenost je, že každý, kdo se stal ústavním soudcem, se s radostí separoval od politických stran,“ tvrdí Rychetský. Podle něj by se také Ústavní soud mohl příchodem Suchánka omladit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možný kandidát na ústavního soudce Radovan Suchánek a redaktor týdeníku Respekt Jaroslav Spurný v Hlavních zprávách Radiožurnálu

„Možná že by pan Suchánek byl vhodnější až za jistý čas. Na druhou stranu s ohledem na věkové složení Ústavního soudu je dobře, že tam přijde také někdo mladý, alespoň nebudeme urnový háj,“ řekl Rychetský.

Suchánek řekl, že pro ČSSD pouze zpracovával návrhy zákonů a neradil v politických otázkách. Pokud se stane ústavním soudcem, ukončí spolupráci se sociálními demokraty a ze strany vystoupí.

„Jsem si vědom toho, že zákon o Ústavním soudu nepřipouští členství soudců Ústavního soudu v politických stranách, takže okamžitě bych členství ukončil.“

V současné době Suchánek spolupracuje také s místopředsedou Senátu Zdeňkem Škromachem z ČSSD. Tuto spolupráci by prý v okamžiku, kdy by jeho kandidaturu schválil Senát, ukončil.

Pro ODS není napojení Suchánka na ČSSD rozhodující

Podle předsedy senátorů ODS Jaroslava Kubery je zatím předčasné odhadovat, jak bude klub hlasovat. Fakt, že Suchánek je členem a poradcem ČSSD, ale podle něj není automaticky důvodem k odmítnutí.

„Tam může být určitá obava, aby se Ústavní soud nestal stranickým orgánem, ale to může úplně převálcovat odbornost nebo povaha člověka. Jen sám fakt (spojení se stranou) je asi nedostatečný pro nějaké a priori odmítání,“ míní Kubera.

Suchánek by mohl u Ústavního soudu vystřídat Dagmar Lastoveckou, které nedávno skončilo funkční období. Původně chtěl prezident nahradit Lastoveckou šéfem Městského soudu v Praze Janem Sváčkem. Ten ale v Senátu nezískal podporu především sociálnědemokratických zákonodárců.

Igor Maňour, Pavel Polák, Martina Spěváčková, Petra Hosenseidlová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme