Pokud se sněmovna rozpustí, návrhy Rusnokovy vlády bude schvalovat Senát

Poslanci dnes rozhodnou o rozpuštění Poslanecké sněmovny. Pokud by příslušný návrh schválili, Česko čekají zřejmě už v říjnu předčasné volby. Konaly by se do dvou měsíců od okamžiku, kdy rozpuštění sněmovny potvrdí prezident Miloš Zeman.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 19. března 2013

Poslanecká sněmovna 19. března 2013 | Foto: Filip Jandourek

Prezident Zeman se už dřív vyjádřil, že nebude s rozhodnutím otálet:

„Jediná cesta, jak dojít ke svobodným volbám, je úřednická vláda, což se splnilo. Nemám důvod odkládat vyhlášení o rozpuštění Poslanecké sněmovny.“ Zeman také uvedl, že volby vyhlásí na 25. a 26. října.

Pokud se sněmovna skutečně nakonec rozpustí, zákony, které ještě Poslaneckou sněmovnou nebyly plně schváleny, skončí nepřijetím. Pokud projdou sněmovnou, poputují do Senátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění po rozpuštění sněmovny nastiňuje ústavní právník Jan Kysela

„Ty, které Senát zamítne nebo vrátí, je nemá komu vracet a zamítat, takže zákony skončí definitivně nepřijetím," říká ústavní právník Jan Kysela.

Ty zákony, které Senát schválí, mohou putovat k prezidentovi. Pokud je nebude vetovat, objeví se ve Sbírce zákonů.

„Pokud by je prezident republiky vetoval, tak jeho veto má v tomto případě zase povahu veta absolutního, protože by nebyla žádná Poslanecká sněmovna, která by mohla jeho veto přehlasovat," upřesňuje Kysela.

Pokud se sněmovna rozpustí, návrhy Rusnokovy vlády bude schvalovat Senát. Ten by ale neměl schvalovat zákonná opatření ve věcech ústavy, státního rozpočtu, státního závěrečného účtu, volebního zákona a mezinárodních smluv.

Česko se blíží k předčasným volbám, poslanci zřejmě schválí rozpuštění sněmovny

Číst článek

„U všeho ostatního jde o to, jestli to nesnese odklad. Záleží tedy na tom, jestli si to vláda bude o něčem myslet, jestli jí na to Senát kývne a jestli se s tím následně ztotožní i Poslanecká sněmovna. Je to do značné míry politické kritérium," říká Kysela.

Zákony by navrhovala vláda podporovaná levicovým prezidentem a schvaloval Senát, v němž má ČSSD absolutní většinu. Zákonná opatření by platila minimálně do doby, než bude po volbách ustavena nová sněmovna. Ta musí zákonná opatření na své první schůzi potvrdit, nebo také odmítnout.

Propuštění asistentů, vrácení počítače nebo bytu. I to čeká poslance po rozpuštění sněmovny

Číst článek

Ve chvíli, kdy prezident Poslaneckou sněmovnu rozpustí a rozhodnutí bude vyhlášeno ve Sbírce zákonů, končí poslancům mandát, přicházejí o imunitu a plat.

Pro poslance to bude znamenat rychlé balení. Není to poprvé, kdy sněmovna uzavírá svoje funkční období předčasně. Předčasně končila v roce 1998 úřednická vláda Josefa Tošovského. Tehdy ale volební období podle Ústavy končilo až dnem voleb. Dnes záleží jen na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, kdy sněmovnu rozpustí.

Manuál urychlí odchod ze sněmovny

Aby poslanci odchod bez problémů zvládli, usnadní jim balení manuál, který pro ně připravila kancelář Poslanecké sněmovny. Co se v něm píše, prozradil šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

„Manuál jim poradí, co všechno musí kam vrátit a do jaké doby. Toho času není mnoho. Úkolem poslance je vyklidit kancelář v Praze, ve svém regionu, opustit poslanecký byt, odevzdat všechny hmotné věci – počítače, tiskárny, parkovací kartu, automobil a magnetickou kartu pro vstup do sněmovny,“ vyjmenovává Gazdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O manuálu, který poslancům pomůže rychle si ze sněmovny sbalit, informovala redaktorka Věra Masopustová

Balit se budou i poslanci, u kterých je téměř jisté, že se do sněmovny po předčasných volbách vrátí. K těm patří i předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Jemu osobně to prý potrvá jen pár minut:

„Já to mám velmi jednoduché, kancelář je v době elektronizace skromně zařízena. Nejsou v ní téměř žádné papíry, mám tam jeden svůj obraz, který si chci určitě odnést, počítač používám v zásadě svůj. Nemám problém s tím, aby kancelář byla k předání během několika minut.“

Hlasů pro rozpuštění sněmovny by mělo být dost. Návrh podpoří poslanci z TOP 09, ČSSD, KSČM a Věcí veřejných, kteří mají hromady 133 hlasů, tedy o 13 víc, než je třeba.

O rozpuštění dolní komory poslanci hlasovali už v červenci. Sociální demokracie ale tehdy s tímto návrhem neuspěla. TOP 09 byla nejprve proti rozpuštění Poslanecké sněmovny a věřila v pokračování bývalé trojkoalice. Když se pak ukázalo, že ve sněmovně nedisponuje většinou, poslanci TOP 09 se připojili k návrhu na její rozpuštění.

Věra Pfeifferová, Petra Benešová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme