Pokud soud uzná Bártu vinným, měl by složit mandát, myslí si Jarolím

Pokud bude šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta už v první instanci odsouzen kvůli podezření z uplácení kolegů, měl by se vzdát stranické funkce a složit poslanecký mandát. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl místopředseda strany Tomáš Jarolím. V souvislosti s kauzou Věcí veřejných zase premiér Petr Nečas zdůraznil, že soudy mají soudit vinu konkrétního obžalovaného. Nemá na ně působit tlak veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Jarolím, místopředseda Věcí veřejných | Foto: Alžběta Švarcová

„Můj názor je, že by měl ve chvíli, kdyby byl odsouzen i prvoinstančně, opustit pozici funkci šéfa poslanců. Co se týče pozice ve straně – on má pozici jako šéf poslanců: Měl by ji opustit? Mám takový pocit, že naše stanovy tuto chvíli jako by znějí jasně a tam to řečeno je. Takže by asi měl. A já bych pak jen doufal, že ho další instanční soudy osvobodí a že se pak vrátí,“ uvedl Tomáš Jarolím.

Obavy z nepřípustného tlaku

Premiér Petr Nečas se obává, aby veřejné mínění nevytvářelo tlak na soud. Řekl to dnes na Žofínském fóru v souvislosti s kauzou některých členů strany Věci veřejné.

Předseda poslaneckého klubu Vít Bárta čelí obžalobě z rozdávání úplatků. Poslankyni Kristýně Kočí měl předat půl milionu korun. Ta obálku dala do úschovy notáři. Z přijetí úplatku je obžalovaný bývalý straník Věcí veřejných, poslanec Jaroslav Škárka. Od Bárty dostal 170 tisíc korun. Odmítá, že by si peníze chtěl nechat. S obžalobou nesouhlasí ani Bárta.

Premiér při té příležitosti zdůraznil, že Vít Bárta už více než rok není ministrem vlády. A že odešel, protože si to Nečas přál.

Předseda vlády ale varoval před předjímáním výsledku soudu:

„Jestliže chceme žít v demokratickém, právním státě, tak soud musí rozhodnout na základě práva a spravedlnosti. Nikoli na základě veřejného mínění. Já bych tuto zprávu považoval za tragickou, kdyby soudy začaly rozhodovat, protože si to přeje většina.“

„Tady se opravdu dostáváme na hranu, kde velmi prosím, abychom se všichni zastavili. Protože, jak překročíme tuto hranu, tak se můžeme vřítit někam, kde s naší relativně stále ještě mladou demokracií nechceme být,“ zdůraznil Nečas.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.00 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po půlnoci. Štěpánka Čechová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu.

Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme