Pokud vám do urny spadne občanský průkaz, dostanete ho zpět až po volbách

Češi půjdou tento týden v pátek a v sobotu volit. Vybírat budou třetinu senátorů a také komunální politiky. O jejich přízeň se uchází na 240 kandidátů do horní komory Parlamentu, komunálními politiky se chce stát přes 230 tisíc lidí. Český rozhlas připravil pro posluchače a čtenáře webu seriál s praktickými radami. Tento díl se zaměřuje na to, co si s sebou má volič k hlasování vzít a čeho by se měl ve volební místnosti vyvarovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby (ilustrační foto)

Prezidentské volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Doklad totožnosti – tedy občanka nebo pas – ve volební místnosti stačí. I když občanský průkaz někdo ztratí nebo na poslední chvíli zjistí, že mu už neplatí, dá se to vyřešit.

„Některé pověřené obecní úřady budou vydávat takzvané rychloobčanské průkazy i druhý den voleb, to znamená v sobotu. Budeme si moci požádat o rychloobčanku, která se vydává právě za účelem volebního práva,“ říká Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

K senátním i komunálním volbám chodí lidé do místností, na které jsou zvyklí třeba z voleb parlamentních. S hlasovacím lístkem musí za plentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, co si k volbám vzít a co se ve volební místnosti nesmí, informuje redaktorka Lenka Jansová

„V případě, že nepůjdu za plentu, tak mi okrsková volební komise neumožní hlasovat,“ vysvětluje Řepka.

Když si chce dospělý vzít s sebou za plentu dítě, neměl by s tím být problém – konečné slovo má však předseda komise. Házet lístek do urny každopádně už musí člověk sám.

Pokud voliči s lístkem spadne do urny i něco jiného – třeba občanka nebo klíče – dostane je až po volbách.

„Když udělám takovou chybu, musím počkat až do soboty do 14. hodiny do uzavření volebních místností a do rozlepení obálek, protože není možné hlasovací schránku rozpečeťovat předtím, než budou uzavřeny volební místnosti,“ dodává Řepka.

V obecních volbách může hlasovat každý občan České republiky nebo Evropské unie, kterému aspoň druhý den voleb bylo osmnáct a který má v obci trvalý pobyt. Přijít mohou i občané států mimo Evropskou unii, pokud mají v obci přechodný pobyt.

Volby do Senátu se budou týkat i Čechů žijících v zahraničí. „Pokud se chtějí zúčastnit, tak si vyzvednou voličský průkaz, dostaví se na území České republiky a mohou volit v libovolném volebním obvodu. Tuto věc mohou zopakovat každé dva roky, kdy jsou vyhlašovány volby do Senátu. Občan České republiky, který nemění trvalé bydliště, tak má možnost do Senátu volit zpravidla jednou za šest let,“ říká Jiří Prox z Českého statistického úřadu.

Na žádost o voličský průkaz mají Češi žijící v zahraničí už jen dva dny. Na zastupitelský úřad si pro něj musí přijít osobně nejpozději ve středu 8. října.

Lenka Jansová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme