Pokud VV přijdou o vnitro, musí se přepsat koaliční dohoda

Necelé dva týdny do voleb se vládní koalice otřásá v základech. Důvodem je případ, na který upozornil deník Mladá fronta Dnes. Bezpečnostní agentura ABL, kterou donedávna spoluvlastnil současný ministr dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných, údajně v minulosti sledovala politiky ODS z Prahy 11.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné)

Ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné) | Foto: Tomáš Adamec

To část občanských demokratů vedlo k myšlence, aby Věci veřejné opustily ministerstvo vnitra, protože hrozí, že pod vedením jejich ministra Radka Johna by mohly do vyšetřování zasahovat.

Podle analytika Českého rozhlasu Petra Nováčka je nyní hlavní věcí, na niž by se mělo přijít, zjistit, kdo si zadal „šmírování“, protože to hodně napoví, co dál.

Jak dále řekl, agentura ABL se zabývá tím, čím se zabývá – nehlídá například děti ve školkách a v jeslích, ale zabývá se nejrůznějšími ostrahami a také – jak vidíme – sbíráním údajů na lidi. To dělat může, protože činnosti těchto agentur u nás není zákonem nijak přesně vymezena, a sklízíme tak plody vlastní politické lehkovážnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik Českého rozhlasu Petr Nováček v pořadu Svět o druhé na Rádiu Česko.mp3

To, že Věci veřejné by pokud možno neměly spravovat ministerstvo vnitra právě proto, že hybatel této strany Vít Bárta, kterému se také říkávalo „majitel Věcí veřejných“, se zabýval činností týkající se bezpečnostních služeb, bylo podle Petra Nováčka jasné hned po volbách. To, že se správcem resortu vnitra stal Radek John, takto předseda Věcí veřejných, byla pouze finta, aby se nějak koalice dostala z té šlamastyky.

Petr Nováček zdůraznil, že koalice má 118 hlasů a v okamžiku, kdy bude v tísni a kdy dojde k nějaké konfrontaci, s Věcmi veřejnými, tak o oněch 118 hlasů přijde a vláda se stane menšinovou. Tím se můžeme rozloučit s jakýmikoliv plány na razantní ekonomické a sociální reformy. Pakliže by ministerstvo vnitra mělo být odebráno Věcem veřejným a předáno jiné straně, koaliční dohoda by musela být přepsána.

Snaha o diskreditaci starostky

ABL podle MfD sledovala začátkem roku 2006 tehdejší starostku ODS v Praze 11 Martu Šorfovou. Cílem měla být její diskreditace. Šorfová reagovala tím, že podala trestní oznámení kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji.

Sledováni byli údajně i současný starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský a tamější bývalí radní Jan Vašíček (dříve ODS, nyní TOP 09) a Ivan Škoda (dříve ČSSD, nyní TOP 09). Podle zjištění MfD si ABL údajně dělala kompletní prověrku klíčových lidí z vedení radnice Prahy 11.

Bárta označil důkazy za nevěrohodné, ABL podává žalobu. Bárta odmítl, že by v minulosti přijal jakoukoli objednávku na kompromitaci politiků od pražské ODS. V tiskovém prohlášení zpochybnil důkazy deníku a oznámil, že jeho bratr a nynější majitel ABL Matěj Bárta podá kvůli článku žalobu na ochranu dobrého jména právnické osoby.

Také František Laudát, předseda pražské TOP 09, která je v nadcházejících komunálních volbách považovaná za hlavní soupeře ODS v hlavním městě, odmítl, že by za sledováním politiků v Praze 11 stáli členové TOP 09.

Vít Bárta založil firmu ABL v roce 1992. Před vstupem do politiky působil jako její generální ředitel, z funkce odešel letos v únoru. Začátkem července oznámil, že svůj poloviční podíl ve společnosti kvůli angažmá v politice prodává bratrovi a řediteli firmy Matěji Bártovi a jeho manželce.

Petr Nováček, Ondřej Černý, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme