Pokus o privatizaci české politiky je podle politologa v Evropě výjimečný

Česká vládní koalice se dostala do těžko řešitelného klinče. Nejmenší vládní partner, Věci veřejné, nechce pustit křeslo ministra vnitra. Nejsilnější koaliční strana ODS zase odmítá, že by tento resort zůstal straně, která má těsné vazby na bezpečnostní agenturu ABL a její podnikatelské zájmy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozof Václav Bělohradský

Filozof Václav Bělohradský | Foto: Anna Duchková | Zdroj: Český rozhlas

Právě ty a taky údajná snaha bývalého majitele ABL a do minulého týdne ministra dopravy Víta Bárty propojit byznys s politickým vlivem na nejvyšší úrovni vystupňovaly roztržku v koalici.

Z opozičních kruhů zní i varování, že takový pokus o „privatizaci politiky“ tu ještě nebyl, a že je výjimečný i v evropském měřítku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Politolog a filozof Václav Bělohradský z univerzity v Terstu mluví o privatizaci politiky v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Korupce ve skutečnosti předpokládá, že my víme, co je legální a co je nelegální. Ale skutečný problém je, ne že se děje něco, co zákon zakazuje. Skutečný problém je to, co zákon dovoluje, protože problémy jako jsou ekologická rizika, jako je třeba energetická politika, tam se nedá dost dobře rozlišit, co je korupce a co je lobování například,“ řekl politolog a filozof Václav Bělohradský z univerzity v italském Terstu.

Uvedl, že politika sama se stává jakousi korupcí. Současná koalice podle jeho slov vznikla do jisté míry na lži a nemá velkou budoucnost. Za první lež považuje, že „riskujeme řeckou krizi nebo státní bankrot“. Druhou lží podle něj bylo, že Věci veřejné budou bojovat proti korupci, přičemž nebylo ani jasné, jak by proti ní měly bojovat. Třetí lež je podle jeho slov TOP 09, která vystupovala na scéně jako „strana rozpočtové zodpovědnosti“, přičemž kroky, které podnikla, jsou nezodpovědné.

„Představa, že se stane ministrem vnitra člověk, který má vazby na soukromou agenturu, to je pro mě opravdu zatím ještě neúnosná představa. V Evropě je to zatím výjimečné, zatímco ve Spojených státech se privatizace politiky skutečně už rozběhla,“ uvedl Václav Bělohradský.

Jako příklad úspěšné „privatizace politiky“ uvedl americkou Tea Party, která už je „miliardářem“.

Berlusconi je ‚jiný případ‘

„V Evropě je to zatím výjimka, protože Berlusconi je jiný případ. Síly, které ho vynesly do premiérského křesla, jsou zcela jiné. To totiž souvisí s akcí ‚čisté ruce‘ v roce 1992, kterou vnímaly významné sektory společnosti jako pokryteckou a v podstatě podvodnou, protože se náhle kriminalizovalo něco, co patřilo k prostředí politiky,“ dodal politolog.

Italská politika se podle jeho slov financovala určitým způsobem – firmy platily za výhody, které dostávaly od státu – a náhlou kriminalizací této praxe se politici a významná část veřejného mínění cítili uraženi a považovali to za nespravedlnost.

„Itálie byla nakonec demokratickou zemi, a teď najednou 36 sebevražd, tři tisíce zatčení. Byla to katastrofa, která za sebou nechala resentimenty, a Berlusconi je odpověď na otázku, kterou akce ‚čisté ruce‘ nevyřešila, to znamená vztah mezi korupcí politického prostředí a korupcí jako individuálním zločinem či přečinem,“ vysvětlil Václav Bělohradský.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme