‚Řidič dodávky pak řekl au.‘ Muž v Plzni dostal 11 let vězení za pokus o vraždu, útok si prý nepamatuje

Na 11 let do vězení v pátek poslal Krajský soud v Plzni 27letého Miroslava Koníčka za pokus o vraždu, nebezpečné vyhrožování a výtržnictví. Podle rozsudku loni v prosinci u plzeňského Mikulášského náměstí bodl nožem do hrudníku 40letého řidiče dodávky kvůli jeho jízdě a spolujezdci vyhrožoval. Hrozilo mu až 18 let vězení. Řidič kamionu u soudu řekl, že nechtěl nikoho zabít ani nikomu ublížit. Trest si má odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Plzeň (Aktualizováno: 10:35 20. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když muže zadržela policie, měl při zadržení v dechu 1,75 promile alkoholu a pozitivní test na amfetamin (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle spisu na začátku prosince Koníček stál před plzeňským barem U Chřestýše a začal bouchat pěstí do dodávky, která se snažila vycouvat, a hlasitě nadávat. Řidič vystoupil, aby zjistil, co se děje. Po slovní rozepři Koníček podle soudu vytáhl nůž a řidiče dodávky dvakrát bodl do levé strany hrudníku.

Napadený utekl do sousedního domu, kde mu pomohl kolega z práce. Obžalovaný pak šel ještě ke spolujezdci z dodávky, který se v obavě zamkl v autě, několikrát udeřil do vozu a vyhrožoval, že ho také bodne. Potom odešel, zaznělo u soudu.

Cítil se opilý

Zraněný přežil. Jedna bodná rána těsně minula jeho srdce, poškodila dvě tepny a způsobila mu masivní krvácení v hrudníku. Dodnes není vyléčen. Kromě psychických potíží, s nimiž dochází ke specialistovi, má omezenou kapacitu plic na 60 procent.

Čtyřikrát soudně trestaný Koníček má podle verdiktu sklony k násilí. U soudu tvrdil, že si nevybavuje, jak se nůž, který měl v kapse, ocitl v jeho ruce, ani jak jím bodal. Vypověděl, že během dne vypil několik piv, pohádal se doma s přítelkyní a s matkou a odešel.

Zazvonil zvonek a dům v německém Münsteru explodoval. Obyvatelky se nechtěly vystěhovat

Číst článek

Navečer byl s přítelkyní a s kamarádem v baru a šel ven kouřit. Cítil se opilý. Dodávka najednou začala couvat a narazila do něj. Zařval, ať řidič vrátí řidičák, když couvá do lidí, a uhodil pěstí do boční části vozu s plachtou.

Řidič údajně vystoupil a zaútočil na něj, strčil do něj a narazil ho tvrdě na zeď. V tu chvíli prý zřejmě vytáhl nůž. Přesně si ale nic nepamatuje. Řidič dodávky pak řekl „au“ a utekl. Koníček se šel zeptat spolujezdce, co se děje, řekl u soudu.

Incident částečně zachytily městské kamery. Ze záznamu vyplývá, že couvající dodávka do Koníčka nenarazila, mohl se ale opírat o její bok, a když se dala do pohybu, zakymácel se.

Neúcta k životu

Po incidentu šel ještě zaplatit útratu do baru, dal nůž přítelkyni a rozešli se. Všiml si, že krvácí z ruky a měl strach, zda něco neprovedl. Šel pak spát do svého kamionu.

Po několika hodinách ho zadržela zásahová jednotka policie a zbila ho, popsal u soudu svou verzi událostí. Při zadržení měl v dechu 1,75 promile alkoholu a pozitivní test na amfetamin.

Podle soudu si přes opilost musel si být vědom, že může nožem zabít. Svědek v procesu vypověděl, že mu Koníček po incidentu řekl, že nůž má krátkou čepel a nemůže vážně ublížit a „lidí je dost“.

„To hovoří o jeho neúctě k životu,“ konstatoval soudce. Senát nenašel žádnou polehčující okolnost. Koníček se u soudu nedokázal do očí poškozenému omluvit, když omluvu vyřkl při své závěrečné řeči, uchechtl se. „Takové omluvě nelze věřit,“ dodal soudce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme