Úřad pro ochranu osobních údajů potvrdil pokutu pro vnitro. Důvodem je plošný sběr dat lidí v izolaci

Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Jiří Kaucký potvrdil ministerstvu vnitra pokutu 975 000 korun kvůli neoprávněnému policejnímu zpracovávání údajů o zdravotním stavu lidí, jimž byla kvůli koronaviru nařízena izolace. Pokutu uložil úřad v létě, vnitro ale toto rozhodnutí napadlo. Policie svůj postup tehdy obhajovala potřebou pomoci při zajištění ochrany veřejného zdraví a kontrole vládních restrikcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní kontrola (ilustrační foto)

Policie shromažďovala data o zdravotním stavu osob plošně a preventivně, bez vazby na konkrétní případy, čímž překročila pravomoci vyplývající ze zákona. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Případ se podle úřadu týkal přibližně dvou milionů lidí, kteří se covidem nakazili od 1. dubna 2021 do 8. března 2022.

Konec sedmidenní izolace. Vláda po svátcích vyřadí covid-19 ze seznamu nemocí, které je trestné šířit

Číst článek

Policie podle úřadu shromažďovala osobní údaje o zdravotním stavu osob plošně a preventivně, bez vazby na konkrétní prošetřovaný případ. Tím překročila pravomoci vyplývající ze zákona a spáchala přestupek.

Podle zákona o Policii ČR smí taková citlivá data shromažďovat pouze tehdy, je-li to nezbytné kvůli šetření konkrétního trestného činu nebo přestupku nebo při poskytování ochrany osob, uvedl ÚOOÚ. Jeho stanovisko nyní přezkoumal a následně potvrdil ředitel úřadu.

„Orgány veřejné moci mohou uplatňovat svou moc pouze způsobem stanoveným zákonem. Toto platí vždy, tedy i za mimořádných okolností včetně pandemie. Zákon o Policii ČR neumožňuje plošné shromažďování takzvaných citlivých osobních údajů, k nimž patří i informace o zdravotním stavu. Jejich plošné zpracování, provedené navíc bez adekvátní informace určené osobám, jichž se takové údaje týkají, s sebou může nést velmi závažná rizika,“ uvedl Kaucký.

Nedodržení informační povinnosti

Úřad upozornil i na porušení dalších povinností, které měla policie v souvislosti se zpracováním osobních údajů dodržet.

„Zejména nebyla řádně splněna informační povinnost ve vztahu k osobám, jejichž údaje byly v souvislosti s prokázaným onemocněním covid-19 shromažďovány a zpracovávány. Dostatečná informovanost je přitom nezbytná právě proto, aby se dané osoby mohly proti neoprávněnému nakládání s jejich osobními údaji včas a adekvátně bránit,“ sdělil mluvčí ÚOOÚ.

Ostravská škola odmítla používat při online výuce Microsoft nebo Google. Bála se o zabezpečení dat dětí

Číst článek

Osobní údaje lidí, kteří jsou po kontaktu s nakaženým v karanténě nebo po nákaze v izolaci, začala policie sbírat v dubnu 2021, tedy více než rok po propuknutí pandemie. „Nelze tedy říci, že na provedení přípravných kroků, spočívajících v posouzení právního rámce i případných rizik plánovaného shromažďování těchto údajů, nebylo dost času,“ konstatoval Kaucký.

Policie argumentovala tím, že osobní údaje zpracovávala kvůli součinnosti s orgány ochrany veřejného zdraví a kvůli kontrole dodržování tehdejších opatření. Databázi policisté využívali ke kontrolám karantén a dodržování vládních restrikcí.

Úřad pro ochranu osobních údajů udělil pokutu ministerstvu místo republikové policii kvůli tomu, že ta nemá právní subjektivitu. V podobných případech může vyměřit sankci až deset milionů korun.

„Vzhledem k závažnosti zjištěného pochybení, k množství osob, jejichž údaje byly zpracovávány i k dalším okolnostem daného případu je vyměřená částka 975 000 korun zcela přiměřená,“ dodal Kaucký.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme