Antimonopolní úřad vyměřil Praze pokutu 984 tisíc. Město podle něj zvýhodnilo část řidičů hybridních aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil hlavnímu městu Praze pokutu 984 tisíc korun za stanovení pravidel pro parkování aut s hybridním pohonem. Pokuta není pravomocná, lze proti ní podat rozklad. Antimonopolní úřad se zabýval pravidly stání hybridních vozidel v parkovacích zónách z roku 2018. Zvýhodněné parkovné měly jen vozy s výkonem spalovacího motoru do 135 kW. Stanovisko magistrátu zjišťujeme.

Praha (Aktualizováno: 12:26 16. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výkon instalovaného spalovacího motoru není podle úřadu spolehlivým ukazatelem hodnoty emisí hybridního vozidla. Ilustrační foto | Foto: Lukáš Řezník | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle úřadu město zvýhodňovalo jednu část řidičů hybridních vozů oproti druhým, aniž prokázalo přímou souvislost mezi výkonem spalovacího motoru a emisemi z výfukových plynů.

Průlom v letectví. Slovinská firma vyrábí první certifikované elektrické letadlo na světě

Číst článek

„Hlavní město Praha porušilo zákon o ochraně hospodářské soutěže, když bez objektivně ospravedlnitelných důvodů zvýhodnilo na svém území parkování některých vozidel s hybridním pohonem v zónách placeného stání. Bezplatné parkování přitom měla pouze ta hybridní vozidla, která byla schopna jízdy jen na elektrický pohon a u nichž výkon spalovacího motoru nepřesahoval 135 kW,“ uvedl ve zprávě mluvčí úřadu Martin Švanda.

Pravidla platila od dubna 2018 do dubna 2019. Podle ÚOHS poskytovala výhodu prodejcům hybridních aut, která podmínky splňovala, a podnikatelům, kteří tato auta používali ke své činnosti.

„Ti mohli být díky bezplatnému parkování zvýhodněni úsporou svých podnikatelských nákladů v řádu desítek tisíc korun oproti svým konkurentům, kteří také provozovali hybridní vozidlo, nicméně se spalovacím motorem nad 135 kW,“ dodal Švanda.

Označení hybridního vozidla (ilustrační snímek) | Foto: Isaac Quesada Euti | Zdroj: Fotobanka Unsplash (5229636)

Úřad sice uvedl, že zvýhodnění hybridních aut je z hlediska vlivu na kvalitu ovzduší legitimní, ale podmínka omezující výkon instalovaného spalovacího motoru je diskriminační, protože není proporcionální vzhledem ke stanovenému cíli. „Výkon instalovaného spalovacího motoru totiž není spolehlivým ukazatelem hodnoty emisí hybridního vozidla,“ uvedl Švanda.

Jde o první rozhodnutí úřadu o porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže městskou vyhláškou, které se netýká vyhlášek samosprávy ohledně loterií a hazardních her. Proti rozhodnutí může Praha podat rozklad k předsedovi ÚOHS.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme