Pokutu za propagaci děl proti Babišovi Selský rozum a Žlutý baron přezkoumá Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud přezkoumá pokutu kvůli reklamě na film a knihu kritické vůči premiérovi a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Pokutu 27 000 Kč předloni uložil spolku Svoboda projevu Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Podle něj byly inzeráty na film Selský rozum a knihu Žlutý baron zapojením do volební kampaně bez registrace.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud (na snímku) přezkoumá pokutu kvůli reklamě kritické vůči premiérovi Babišovi. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Spolek se neúspěšně bránil správní žalobou u Krajského soudu v Brně, proti jeho rozhodnutí podal kasační stížnost, řekla mluvčí krajského soudu Eva Angyalossy.

Spolek propagoval v debatách a inzerátech film Selský rozum a knihu Žlutý baron, které před sněmovními volbami v roce 2017 mířily proti lídrovi hnutí ANO, nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi. Podle spolku šlo o reklamu pro zvýšení prodeje, nikoliv o volební kampaň.

Pokuta za propagaci děl Selský rozum a Žlutý baron mířících proti Babišovi platí, potvrdil soud

Číst článek

Pokutu spolku úřad uložil na podzim 2017, správní žalobu soud zamítl letos v březnu. Podle samosoudce Petra Sedláka byly inzeráty tak, jak byly vytištěny, způsobilé poškodit kandidáta volební strany, tedy Babiše, případně celý kandidující subjekt. „Tohle není reklama na dílo, v níž zveřejním, že byla vydána kniha. Ten inzerát je způsobilý sám o sobě zasáhnout voliče určitým sdělením,“ uvedl soudce. Inzerátů bylo podle soudce v regionálních mutacích celkem 342, besed pak bylo 61.

Podle Sedláka měl spolek pravdu v tom, že šlo o propagaci kritického politického názoru v podobě knihy prezentující výsledek práce. Za problém považuje to, že se propagace děl odehrávala během volební kampaně.

,Za hranou volebního zákona‘

Novinář a bývalý člen ČSSD Jakub Patočka za spolek už dříve uvedl, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Pokud soudce říká, že v demokratické společnosti je ze všeho nejdůležitější svobodný výkon novinářské profese a pak argumentuje tak, jako kdyby nebylo možné propagovat výsledky novinářské práce, tak v tom vidím vnitřní rozpor, který by neměl při přezkumu u Nejvyššího správního soudu obstát,“ řekl Patočka.

Hnutí ANO musí kvůli knize Andreje Babiše zaplatit 31 tisíc, pokutu dostali i jeho odpůrci

Číst článek

Tomáš Hudeček z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran už dříve oponoval, že úřad vytýkal dílům způsob propagace, který zhodnotil tak, že je za hranou toho, co umožňují volební zákony.

Žlutého barona napsali novináři Zuzana Vlasatá a Jakub Patočka. Ve 12 reportážích a rozborech se zabývají podnikáním a politickým působením předsedy ANO a exministra financí. Kniha je rozdělena do tří částí. První se zabývá způsobem, jakým Andrej Babiš řídí firmy Agro Jevišovice, Kostelecké uzeniny, hustopečský zemědělský podnik a Vodňanskou drůbež. Jde o firmy ze skupiny Agrofert, kterou Andrej Babiš převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Druhá část knihy se věnuje způsobu, jakým Babiš podle autorů bohatne na dotacích a dalších příjmech z veřejných rozpočtů. Ve třetí část autoři popisují, jak Babiš podle nich zneužívá podíl na politické moci k osobnímu prospěchu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme