Polčák čelí kvůli 'Krejčířovu muži' další kritice. 'Nemusel ho zvát do naší společnosti,' říká starosta

Kontakt s mužem blízkým uprchlému zločinci Radovanu Krejčířovi stál europoslance Stanislava Polčáka v březnu funkci ve vedení Starostů a nezávislých. Nyní kvůli vazbě na zlínského podnikatele Michala Redla opět čelí kritice. Domluvil si s ním totiž schůzku přímo na pracovní akci.

Původní zpráva Praha / Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec Stanislav Polčák ze STAN čelí kvůli vazbě na zlínského podnikatele Michala Redla další kritice | Foto: František Vlček / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Polčák ze STAN přivedl v květnu Redla, který byl spolu s Krejčířem stíhán v několika kauzách, na akci Sdružení místních samospráv. Tomu Polčák předsedá. Když ke konci září svou funkci na sněmu sdružení obhajoval, na jeho schůzku se zlínským podnikatelem upozornil starosta Víru Ladislav Stalmach z České pirátské strany.

Čau Míšo, psal mu Krejčíř. Teď se s 'Míšou' radí Starostové a nezávislí

Číst článek

„Ptám se, jestli je v pořádku, že na naší akci, v prostorách, které byly pronajaty a zaplaceny naším sdružením, seděl (Polčák) v družném rozhovoru právě s oním - cituji Český rozhlas - ‚Krejčířovým mužem‘, jehož totožnost jsme se dozvěděli jen čirou náhodou,“ řekl v projevu, který má server iROZHLAS.cz a Radiožurnál k dispozici.

Jak dříve upozornil Radiožurnál, europoslanec se s Krejčířovým někdejším blízkým spolupracovníkem radil ohledně nominací Starostů a nezávislých na posty v pražských firmách a na magistrátu. Byl z toho poprask a Polčák, který do té doby působil jako místopředseda STAN, se rozhodl na nadcházejícím sjezdu hnutí nekandidovat na žádnou ze stranických funkcí.

Stalmachovi, který byl dříve členem širšího vedení STAN, se nyní nelíbí, že se Polčákovo angažmá v čele Sdružení místních samospráv v souvislosti se skandálem neřeší také. Stalmach současně působí jako radní sdružení a v říjnových volbách do sněmovny kandiduje za Piráty na Vysočině.

„Pan Polčák vede sdružení ve většině ohledů dobře. Schůzku s panem Redlem si ale mohl zařídit jinde a nemusel ho zvát do naší společnosti. Nelíbí se mi to. Navíc, když se kvůli tomu vzdal funkce ve vedení STAN. Chtěl jsem, aby o tom věděli i ostatní členové sdružení a mluvili jsme o tom,“ doplnil.

Schůzka kvůli umírajícímu otci

Polčák se brání tím, že se s podnikatelem sešel z vážných osobních důvodů a nabitý program mu nedovolil jiný termín. Odmítá ale, že by se s Redlem potkal přímo v průběhu akce sdružení. „Kategoricky popírám, že bych se s panem Redlem potkal na této akci. Měl jsem vážné osobní důvody k setkání po akci kvůli umírajícímu panu Redlovi staršímu, kterého jsem druhý den navštívil,“ uvedl.

Podnikatel v hazardu Petr Redl, otec Michala Redla, nakonec o několik týdnů později zemřel. Šlo o významného zákulisního hráče na Zlínsku a dlouhodobého podporovatele Starostů a nezávislých (více o Redlovi starším čtěte ZDE).

Kdo je Michal Redl?

Podnikatel původem ze Zlína má blízko k uprchlému zločinci Radovanu Krejčířovi. Spolu s ním byl stíhán ve dvou kauzách. V dopise od něj dostával například instrukce, jak tunelovat Českou spořitelnu v kauze společnosti Technology Leasing. V tomto případě podle policie zmizelo přes 100 milionů korun. Soudům ale Redl nakonec unikl, a to díky lékařům, kteří mu vystavili potvrzení o vážné duševní nemoci. Svou vinu během vyšetřování ale odmítal.

Ke schůzce tak podle Polčáka došlo až po skončení oficiálního programu. To potvrzuje i první místopředseda sdružení a starosta obce Křížánky Jan Sedláček.

„Pan předseda byl na akci pozván, aby zahájil odpolední část programu. S panem Redlem se sešel až po skončení akce. Je pravdou, že místo setkání asi nebylo zvoleno nejšťastněji. Celou záležitost ale považuji za velké nedorozumění. Na shromáždění pan předseda vysvětlil všem přítomným  celou situaci, což bylo pro přítomné dostačující,“ popsal.

Polčák tak považuje Stalmachovu kritiku na sněmu sdružení za účelovou. „Čtyři měsíce se mě na tuto věc nikdo nezeptal. Pan Stalmach toto téma zvedl nyní, zjevně účelově, aby mě poškodil před volbou. Nelze nevidět, že v nadcházejících volbách kandiduje za konkurenční stranu,“ doplnil europoslanec.

Polčák nakonec post předsedy obhájil. Získal 375 ze 439 možných hlasů. Sdružení místních samospráv ČR je nevládní organizací, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst. Zasazuje se především o spravedlivé rozdělení daňových výnosů mezi obce a města.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme