‚Bobule už rezaví, jsou vidět semínka.‘ Ranní bouřky poničily velkou část úrody vinařům v Polešovicích

Úterní ranní bouřky s krupobitím zničily velkou část úrody vinařům v Polešovicích na Uherskohradišťsku. Škody ještě pěstitelé hroznů nevyčíslili, budou ale vysoké. Řekl to Jaroslav Vaďura, majitel rodinného Vinařství Vaďura.

Polešovice (Uherskohradišťsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víno | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Je to potlučené hodně. Nejvíce v trati Míšky nad kostelem. Škoda se teď těžko odhaduje. Teprve ráno jsem událost hlásil na pojišťovnu, oni vždy přijedou až za pár dní. Ale je to špatné,“ uvedl Vaďura.

Jihozápadem Čech se prohnala silná bouře. Až šesticentimetrové kroupy demolovaly auta

Číst článek

V místech, která krupobití zasáhlo nejvíce, zřejmě přijde u některých odrůd až o 60 procent úrody. „Bobule už rezaví, jsou vidět semínka. Stopky, na kterých bobule jsou, mohou být nakřáplé. Bobule pak nemají výživu. Třeba v odrůdě Sevar je toho už teď třetina na zemi,“ řekl Vaďura.

Průtrž mračen, která zasáhla Polešovice kolem 4.00, označil za masakr. „Za chvilku spadlo 20 milimetrů vody a samozřejmě kroupy. Bylo to náhlé,“ uvedl vinař. Velké škody na úrodě utrpěla podle České televize i Šlechtitelská stanice vinařská, která také sídlí v Polešovicích.

Krumvíř

Místy, například v Krumvíři na Břeclavsku a Násedlovicích na Hodonínsku, jsou škody značné, v řádu desítek procent z budoucí úrody. Jiným se krupobití zcela vyhnulo, někde dokonce vůbec nepršelo.

Popadané stromy, zatopené sklepy. Českem se přehnaly silné bouřky, večer se vrátí

Číst článek

Nějaké poškození zaznamenal vinař Martin Valihrach v rodinném vinařství v Krumvíři prakticky na všech svých plochách, celkově se mohou pohybovat kolem 30 procent úrody.

Další krumvířský vinař Josef Prokop má budoucí úrodu poškozenou odhadem v průměru z 20 procent. „Z jižní strany jsou škody ještě vyšší," uvedl Prokop. Podobné je to podle informací výkonného ředitele Svazu vinařů Martina Půčka v nedalekých Násedlovicích.

Někam kroupy nedošly

Například ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku sice hodně pršelo, ale kroupy podle vinaře Josefa Dufka nepřišly. Beze škod je po ranní bouřce také Petr Bunža z Bzence, krupobití se vyhnulo i Blatnici pod Svatým Antonínkem.

„Kroupy podle měření radaru místy padaly zhruba ve východní části Jihomoravského kraje,“ uvedla Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Kromě Hodonínska a Kyjovska to mohlo být také na Vyškovsku a na východě Brněnska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme