Police a Bílý kruh bezpečí uzavřely dohodu o pomoci obětem trestné činnosti

Péče o oběti trestné činnosti se možná zlepší. Police a občanské sdružení Bílý kruh bezpečí uzavřely dohodu o poskytování pomoci obětem. Dokument dnes podepsali policejní prezident Oldřich Martinů a prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení | Foto: Jana Šustová

„Už devatenáct let nabízíme pomoc obětem trestné činnosti, svědkům závažných trestných činů a také pozůstalým po obětech. Pomoc je bezplatná a spočívá v právní orientaci. Člověk se ocitne v trestném řízení a mnohým souvislostem nerozumí. Pomoc také spočívá v možnosti krátkodobé terapie a setkání s psychologem,“ popsala činnost Bílého kruhu Vitoušová.

Nová dohoda podle webových stránek policejního prezídia upravuje společný postup, jehož cílem je co nejrychlejší zprostředkování odborné a bezplatné pomoci oběti či pozůstalým po obětech úmyslné násilné trestné činnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petra Vitoušová mluvila na Rádiu Česko o smlouvě mezi Policií a občanským sdružením Bílý kruh bezpečí

„Dohoda nic nemění na tom, co děláme devatenáct let. Kdo se dostaví do sedmi našich pracoven po celé republice , bude mu poskytnuta pomoc jako dříve. Jen jsme vyjmuli oběti zvlášť závažných násilných zločinů. Jsou to t pozůstalí a oběti trestných činů s následkem závažné újmy. Tam bude aktivní policie i my. Policie jim aktivně nabídne naše služby,“ vysvětlila Vitoušová.

Bílý kruh bezpečí vznikl v roce 1991a za téměř dvacet let existence se péče o oběti trestných činů dost změnila.

„Změnila se i výrazně legislativa. Katalog práv poškozených byl rozšířen. Poškození mají mnohem více práv. Psané právo ale hůře přechází do praxe. Jeho výkon v praxi tu a tam pokulhává,“ připomněla Vitoušová.

Podle ní pomoc obětem trestné činnosti nejvíc komplikuje nesrozumitelnost právních výkladů pro právně nevzdělané lidi:

„Přijetí trestního oznámení, poučení poškozeného o trestním řízení, to už jsou věci, které jsou ve světě doprovázeny nějakým srozumitelným textem a výkladem. U nás ty formuláře obsahují opis trestního zákona řečí práva, která je nesrozumitelná většině těch, kteří nestudovali práva. Lidé se stydí přiznat, že tomu nerozumí a podepíší, že byli poučeni.“

Helena Berková, Václav Sochor, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme