Vnitro žaluje antimonopolní úřad. Vadí mu zrušení tendru na policejní auta za dvě miliardy

Ministerstvo vnitra podalo v úterý správní žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Vadí mu zrušené výběrové řízení na policejní auta za více než dvě miliardy korun. Resort zároveň vypsal nové tendry na nákup vozů. Informoval o tom v úterý ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:53 23. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Zrušený tendr na auta pro policii za dvě miliardy se vnitru nelíbí, chce se bránit žalobou. (Ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Veřejnou zakázku za 2,25 miliardy korun zrušil antimonopolní úřad v čele s Petrem Rafajem v červnu. Podle něj podmínky tendru zvýhodňovaly automobilku Škoda Auto.

S rozhodnutím antimonopolního úřadu ale ministerstvo vnitra vedené Janem Hamáčkem nesouhlasí. Proti rozhodnutí se proto chce bránit soudně bránit.

‚Bezdůvodná výhoda pro Škodu Auto.‘ Antimonopolní úřad zrušil tendr na auta pro vnitro za dvě miliardy

Číst článek

„Nemůžeme v této situaci postupovat jinak, než že se správní žalobou obrátíme na Krajský soud v Brně,“ uvedl Hamáček v úterý na tiskové konferenci. 

Stárnoucí auta na ministerstvu i u policie totiž podle Hamáčka potřebují nutně vyměnit. Situace je podle něj kritická.

„Celý resort ministerstva vnitra, ale zejména policie se potýkají se zastaralostí vozového parku. Policisté při výkonu služby jezdí s vozy, které mají 350 nebo 400 tisíc kilometrů,“ uvedl již dříve ministr vnitra.

První vozy na přelomu roku

Chci, aby policisté nejezdili vraky, ale bezpečnými auty. Zatím se nekoupilo nic, přestože máme peníze a chceme nakupovat. Tuto snahu opakovaně torpéduje antimonopolní úřad, i když přesně dodržujeme zákon,“ napsal pak Hamáček v úterý na twitteru.

Úřad už podle něj zároveň vypsal dvě nová výběrová řízení. První z nich se již chýlí ke konci, nikdo se v něm neodvolal. 

Vnitro v březnu vypsalo nový tendr za půl miliardy na zhruba 800 aut, která mají sloužit převážně dopravní policii a policistům v běžné službě. Dostalo jednu nabídku, kterou již doporučila komise ministerstva. Hamáček doufá, že by policie mohla mít nové vozy na přelomu roku. Druhé výběrové řízení je v počátcích, týká se zhruba 4000 aut za dvě miliardy.

Aby se vyhnulo dalším spekulacím, oslovilo ministerstvo podle náměstka Vilibalda Knoba při vypisování nových tendrů na společnost AZ Mobility, která vyhledala další vozy odpovídající požadovaným parametrům.

Tendr na policejní auta

Původním výběrovým řízením na nová auta pro policii se úřad začal zabývat na začátku letošního roku, v březnu pak rozhodl o zrušení zadávacího řízení. Úřad tak zakázal ministerstvu uzavřít smlouvu s vítězem tendru až do skončení správního řízení.

Miliony doma i nejasná půjčka. ‚Rafaj není na pořadu dne,‘ odráží ANO trable šéfa antimonopolního úřadu

Číst článek

Ministerstvo ale podalo proti rozhodnutí rozklad předsedovi antimonopolního úřadu Petru Rafajovi. Ten však v červnu rozhodnutí prvního stupně potvrdil a rozklad zamítl. Kromě ministra Hamáčka se proti tomu ohradil i policejní prezident Jan Švejdar.

„Obrovská komplikace a přímé ohrožení výkonu služby, to znamená pro policii rozhodnutí antimonopolního úřadu. Je nehorázné, že ačkoli Policie České republiky splnila všechny podmínky pro vypsání veřejné zakázky, je celá věc opět na začátku. Nerozumím tomu,“ reagoval Švejdar na rozhodnutí na twitteru.

Na kritiku od Hamáčka a Švejdara reagoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v tiskovém prohlášení. Zdůraznil, že neslouží účastníkům řízení, ale řídí se pouze zákonem:„Rozhodnutí není ve prospěch zadavatele, což však neznamená, že není správné a zákonné, jak implikuje vyjádření místopředsedy vlády a ministra vnitra. Každý účastník řízení má možnost obrátit se dále na krajský soud, případně v další instanci na Nejvyšší správní soud.“

Podle antimonopolního úřadu technické podmínky tendru zvýhodňovaly automobilku Škoda Auto. Jako problematické viděl omezení provedení aut na typy sedan a hatchback, požadavek na pětidvéřovou karoserii i stanovení rozměrů interiéru vozů.

Mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda také v úterý připomněl, že tendr se netýkal jen policejních aut.

„Oslovili jsme dvanáct dodavatelů různých značek automobilů a nikdo nebyl takto nastavené podmínky schopen splnit. Rozhodnutí úřadu se netýkalo policejních automobilů, protože diskriminační podmínky byly ohledně automobilů pro další oblasti spadající do resortu vnitra,“ upřesnil pro Radiožurnál mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Ministr vnitra Jan Hamáček ale už v červnu řekl, že soutěž podle něj diskriminační nebyla.

aku, vvr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme