Policejní násilí při vzpomínce na Jana Palacha zřejmě bez trestu

Za násilí, kterého se před 15 lety během takzvaného Palachova týdne dopouštěli policisté na demonstrantech, už zřejmě nebude nikdo stíhán. Pracovníci Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu sice prošetřovali jedno oznámení na brutální chování policistů, ale nakonec ho odložili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Palach

Jan Palach | Foto: Archiv

"Muž, který si stěžoval na jednání příslušníků bezpečnostních sil, byl v době napadení v tehdejší veřejné jídelně Koruna na dolním konci Václavského náměstí v Praze a jedl," parafrázuje vyšetřovací spis mluvčí Úřadu vyšetřování zločinů komunismu - Jan Srb. Muž byl z restaurace hnán uličkou. Policisté mu zlomili ruku a zbili tak až upadl do bezvědomí.

"Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu ale nakonec celý případ odložil, protože se ani z videozáznamů nepodařilo určit konkrétního pachatele," říká Srb.

Palachův týden, to byly především protesty mladých lidí, kteří chtěli prosadit větší svobodu a respektování občanských práv. Vzpomínkové akce se konaly i na některých dalších místech republiky, například v Brně. Při násilných zákrocích zranila policie stovky lidí a na 1400 jich zatkla.

Že se něco bude dít, to se začalo projevoval už od 13. ledna 1989. Lidé se v hloučcích shromažďovali. V předvečer výročí Palachovy smrti vše vyvrcholilo v Praze.

V tu dobu jsou už na náměstí policisté s obušky, v bočních ulicích parkují antony připravené na odvoz zatčených. Nasazeny jsou dva transportéry s vodními děly. Ulici 28. října na spodním konci Václavského náměstí od té doby Pražané nakrátko začali přezdívat ulicí vodního dělostřelectva.

Za účast na manifestaci na Václavském náměstí jsou zatčeni mimo jiné Alexandr Vondra a Václav Havel. Vondra dostal podmínku dva měsíce a pokutu 2.500 korun za to, že k soše sv. Václava položil květiny, Havel byl odsouzen na devět měsíců vězení, z čehož si později odseděl čtyři.

Lidé i přesto v den smrti Jana Palacha putovali k jeho hrobu ve Všetatech. Policie ale oblast neprodyšně uzavřela a příchozí odvážela v antonech do opuštěných oblastí, kde je vysazovala. Jedním z těch, kterým se nepozorovaně podařilo proniknout až k Palachovu hrobu, byl Stanislav Devátý. Na hrob hodil trnovou korunu. Později byl odsouzen za pobuřování, ale trest nenastoupil a uprchl do sousedního Polska.

Marek Janáč, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme