Policejní odboráři předají premiérovi petici za odvolání ministra Johna
Ministra vnitra Radka Johna k rezignaci vyzývá 35 tisíc policistů, hasičů a dalších pracovníků bezpečnostních složek. Z toho většina, 26 tisíc, policistů. Vpodvečer chtějí předat petici premiérovi. Petr Nečas petici považuje za výsledek špatné komunikace mezi ministerstvem vnitra a policií.
„Setkám se s představiteli nezávislého odborového svazu policistů a samozřejmě si velice pečlivě vyslechnu jejich argumenty. Na druhou stranu ale skutečně platí, že o působení v politických funkcích nerozhodují odboráři svým hlasováním, ale rozhoduje se v řádných volbách. Plyne z toho i to, že způsob komunikace vedení ministerstva vnitra s policisty není asi dvakrát dobrý,“ uvedl premiér.
Hostem Světa o deváté na Rádiu Česko byl Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu policie ČR
Ministr vnitra Radek John tvrdí, že odboráři zkreslují údaje o počtech policistů a odměnách. Vzkázal jim, že na odměny je letos připraveno 212 milionů korun. Chce prosadit změnu systému odměňování:
„Dohodli jsme se proto s policejním prezidentem, že v blízké době se změní způsob odměn, kdy právo na udílení odměn bude přeneseno na velitele územních odborů, aby se odměny dostaly až k řadovým policistům s výsledky a byly udíleny s konkrétní znalostí.“
„Ministr John na začátku tohoto roku garantoval, že propad platů bude jen 6,3 procenta v důsledku ještě vyššího odchodu policistů v loňském roce, než původně předpokládal. Přesto již nyní přiznává, že propad platů bude 7,7 procent a možná i více. A to se jedná o průměr, jednotlivé případy jsou mnohem vyšší. Dopad na policisty, kde větší složku platu tvoří tarif, nikoliv další příplatky, je daleko vyšší. A samozřejmě nikdo z nás ještě neví, jak se bude situace vyvíjet,“ říká Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu policie ČR.
„Není to jen o tom, kdo má právo odměny udílet, ale jaké na to dostane prostředky. Jestli tyto prostředky budou spravedlivě rozlity do celé policie, a samozřejmě na tomto hodnocení je vždy určitý podíl subjektivity. Policisté si často ani nestěžují na to, jak je jim snižován plat, ale na mnohdy velmi necitlivý přístup svých nadřízených,ů pokračuje Štěpánek a dodává:
„Náš další postup nebudeme prozrazovat. Dnes panu premiérovi předáme petici, seznámíme ho s jejím průběhem a s důvody. Předpokládám, že bude možnost hovořit i o celkovém stavu policie. Na základě rozhodnutí premiéra potom zaujmeme postoj. Nerad bych předbíhal.“