Policejní odbory stále nesouhlasí se škrty. Vyjdou proto do ulic

Snížení platů policistů bude nižší než deset procent. Po novém roce jim hrubá mzda klesne o 6,3 procenta. To je podle ministra vnitra Radka Johna dobrá zpráva, kterou sdělil po osmihodinovém jednání zástupcům policejních odborů a krajských policejních šéfů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci ministerstva vnitra.jpg

Zástupci ministerstva vnitra.jpg | Zdroj: ČTK

Ještě letos se pak v rozpočtu resortu najde 160 milionů korun pro civilní zaměstnance. Navíc vnitru zůstanou platy za neobsazená místa policistů. Pokud jako obvykle odejde za rok kolem 1400 policistů, bude to 700 milionů korun. Příští rok ale musí na mzdách vnitro ušetřit další peníze. Celková výše škrtů v resortu je přes osm miliard korun.

„Samozřejmě je mi velmi líto toho, že musíme udělat tento škrt, ale prostě je to proto, že nejsou peníze, z nichž by bylo možné financovat ministerstvo vnitra. Není nikde žádný ukrytý měšec, ze kterého se nevydává. Je jenom státní dluh a byl by ještě větší státní dluh,“ uvedl Radek John.

Policejní odbory přes oznámené snížení se škrty stále nesouhlasí. Zítra se proto část členů policejních odborů zúčastní plánované demonstrace.

„I nadále platí, že odmítáme nekoncepční škrty v provozních výdajích resortu policie, které budou mít dle našeho názoru za důsledek snížení akceschopnosti policie a dopadnou na bezpečnost. Vítáme snahu vedení resortu i vedení policie tuto situaci řešit, nicméně zatím stále jsou naše závěry takové, jak je prezentuji,“ řekl po jednání místopředseda policejních odborů Alexander Burda.

Odbory nechtějí připustit snížení mezd policistů, protože některým již výrazně klesly letos. Ministr John ale odmítl i nabízené zmrazení platů.

Obě strany se naopak dohodly například na otázce zákona o služebním poměru. Zástupci ministerstva policejním odborářům znovu přislíbili, že se nebude měnit policejní zákon o služebním poměru. Ministr vnitra Radek John je ujistil, že propouštět se nebude. Nedojde ani ke změnám týkajícím se výsluhových nároků. S policejním prezidiem se pak Nezávislý odborový svaz policie dohodl, že v případě dalšího zájmu bude přezkoumáno udělování odměn policistům v uplynulých dvou letech.

Přidají se další profese

Mezi stávkujícími budou zítra i zdravotníci. Zástupci jejich odborů se totiž dnes nedohodli na řešení situace ohledně chystaných změn platů. Podle ministerstva ale odbory nebyly ochotny přijmout jiné řešení než zvýšení mezd.

Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková znovu zdůraznila, že odboráři na desetiprocentní snížení mezd nepřistoupí.

Demonstrovat budou také hudebníci. Důvody vysvětluje předseda unie orchestrálních hráčů Martin Šubrt:

„Tabulky, které vytvořil pan ministr Drábek, je prostě něco hrozného. Nejedná se o žádných deset procent, ale v průměru těm starším, kteří mají více odpracovaných let, klesne plat zhruba o čtyřicet procent.“

Celkem na demonstraci přislíbilo účast 19 odborových svazů a občanských iniciativ.

Věra Pfeifferová, Monika Rybáková, Dominika Rojtová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme