Policejní posily ze Šluknovska nezmizí, slíbil Kubice

Na Šluknovsku bude působit 50 nových policistů. Než budou vycvičeni, zůstanou v problematickém regionu pořádkové jednotky z jiných krajů. Ve Šluknově to dnes starostům slíbil ministr vnitra Jan Kubice. Nepokoje na severu Čech začaly v létě po několika útocích, ze kterých místní viní nepřizpůsobivé občany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Kubice ve Šluknově

Ministr vnitra Jan Kubice ve Šluknově | Zdroj: ČTK

Podle ministra vnitra se podařilo snížit počet násilných činů, nepovedlo se ale snížit drobnou kriminalitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ministra vnitra na Šluknovsku sledoval náš reportér Josef Suk, diskusi starostů z Českolipska a Novoborska sledovala redaktorka Šárka Škapiková

„To je to vykrádání zahrádek, chat, krádeže okapů, poklopů na kanálech – a to se moc nedaří. Ale jak říkám, to násilí je velmi důležitá věc, protože lidský život je to nejdůležitější, a to se povedlo,“ prohlásil ve Šluknově ministr Kubice.

I starostové z regionu hodnotí spolupráci s policií pozitivně. Ocenili pomoc ministerstva vnitra při nabídce nových preventivních a bezpečnostních opatření. Patří mezi ně zejména možnosti rozšiřování kamerových systémů, které pomohou lépe monitorovat trestnou činnost a jejímu páchání také předcházet.

Jak ministr Kubice, tak policejní prezident Petr Lessy starosty ujistili, že nebude docházet ke snižování stavu policistů na obvodech v menších obcích a městech, čehož se místní samosprávy obávaly.

Starosta Rumburka Jaroslav Sykáček a ředitel šluknovské lesnické školy Rudolf Sochor na setkání s ministrem vnitra a policejním prezidentem | Foto: ČTK

Podle Kubiceho se ve Varnsdorfu od začátku listopadu formuje základ nové speciální pořádkové jednotky o síle 50 policistů. Ta je určená přímo pro Šluknovský výběžek. Výcvik nových policistů potrvá zhruba půl roku až rok a po tu dobu v regionu zůstanou posily z jiných krajů.

Nasazení většího počtu policistů, kteří od srpna dohlížejí na klid a pořádek v oblasti, si podle policejního prezidenta dosud vyžádalo 40 milionů korun. Rozhodující prý ale je hlavně to, že se daří napjatou situaci postupně zklidňovat.

Starostové z Českolipska kritizují kraj

Soužití s takzvanými nepřizpůsobivými je už týdny hlavním tématem také na Českolipsku. O komunikaci mezi nepřizpůsobivými a ostatními obyvateli jednali dnes starostové Českolipska a Novoborska v České Lípě.

Na jednání padaly stížnosti tentokráte hlavně na kraj. Liberecký krajský úřad totiž podle starostů neřeší aktuální problematiku soužití s nepřizpůsobivými nijak efektivně, zrovna včera sice pořádal kraj školení, na kterém chtěl starosty obcí naučit, jak s lidmi na okraji společnosti jednat, jak zamezit kriminalitě v obcích a podobně.

Starostové ale dnes řekli, že ze semináře na krajském úřadu odcházeli doslova znechucení, protože kraj prý žije zcela mimo realitu a o skutečných problémech s nepřizpůsobivými neví prý doslova nic.

Podle starostů je především potřeba řešit celý problém komplexně; problémem prý není příslušnost k romskému etniku, problémem jsou sociální faktory, jako nezaměstnanost, nedůvěra lidí, nedostatečné vzdělání a motivace zapojit se do pracovního procesu.

Konkrétních řešení zatím starostové příliš nemají, ale nějaká přece. Například zákaz pití alkoholu v ulicích, více policistů v terénu, více diskusí s minoritami anebo také zrušení sběrných dvorů - to je návrh starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka. Právě v tomto městě došlo v uplynulých týdnech a měsících několika napadením, která policie vyhodnotila jako rasově motivovaná.

Josef Suk, Tereza Janouškovcová Bartůňková, mta, Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme