Policejní prezident chce prověřit postup policistů vůči Janouškovi

Policejní prezident Petr Lessy nechá prověřit postup dopravní policie v případě vyšetřování nehody podnikatele Romana Janouška. Ten v pátek v opilosti způsobil dopravní nehodu a následně srazil řidičku nabouraného auta. Rozporuplné reakce vyvolalo chování policistů, kteří Janouška vyslechli a pak bez sdělení obvinění propustili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Petr Lessy | Zdroj: ČTK

„Kontrolní policisté budou prověřovat úkony, které byly provedeny a zejména budou prověřovat postup policistů. V žádném případě však nebudou zasahovat do průběhu trestního řízení,“ popsala další kroky mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Nechtěla však upřesnit, jestli šéfa policie zajímá právě nestandardní postup policistů nebo jiné okolnosti případu.

„My v tuto chvíli nechceme konkretizovat věci, které k tomu policejního prezidenta vedly. Samozřejmě, že jedním z důvodů bylo i to, že se objevila spousta spekulací v médiích a policejní prezident chce mít jednoznačně jasno v tom, jestli policisté v případě prověřování a prošetřování dopravní nehody nepochybili,“ uvedla mluvčí.

Policisté zatím Janouškovi obvinění nepředali, prý s ním ale mají domluvenou schůzku. „My jsme domluveni s podezřelým, aby se ve stanovený čas dostavil na určené místo k provedení dalších úkonů,“ uvedl bez bližších podrobností šéf pražské policie Martin Vondrášek.

Policie obvinila lobbistu Janouška kvůli nehodě a neposkytnutí pomoci

Číst článek

Názory na chování policistů se různí. Podle některých hlasů byl takový postup normální, jiní se nad ním naopak pozastavují. Šéf pražské policie Martin Vondrášek nepovažuje rozhodnutí policejního prezidenta prověřit postup policistů za nic neobvyklého, sám prý nařídil to samé.

„Ta reakce je podle mě naprosto standardní, že pan policejní prezident nechal postup pražské policie prošetřit. Já jsem reagoval úplně stejně, uložil jsem to samé svému odboru vnitřní kontroly, svému náměstkovi pro službu kriminálního a policejního vyšetřování, pod nějž vyšetřovatel spadá. V pondělí chci znát stanovisko, požádám o to dozorujícího státního zástupce,“ řekl Radiožurnálu šéf pražské policie.

Janoušek svým autem Porsche Cayenne v pátek narazil do vozu 51leté Vietnamky a z místa nehody ujel. Když se ho poškozená snažila doběhnout a zastavit, lobbista ji srazil a pokračoval v cestě. Policisté jej o několik minut později dopadli. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili 2,2 promile, přesto ho vyslechli a večer bez obvinění pustili na svobodu.

Až v sobotu odpoledne policisté rozhodli, že Janouška kvůli nehodě obviní. Usnesení o zahájení trestního stíhání se jim ale Janouškovi předat nepodařilo. V místě bydliště jej policisté nezastihli a zatím nezjistili, kde se muž nachází.

Postup policie překvapil advokáta Josefa Lžičaře, který bude u soudu zastupovat zraněnou řidičku. Podle něj mohla policie už v okamžiku Janouškova zadržení zahájit trestní stíhání pro ohrožení pod vlivem návykové látky a neposkytnutí pomoci.

Viktorie Hošková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme