Policejní prezident chystá změny

Nový policejní šéf Vladislav Husák chystá změny nejen ve složkách, které se zabývají organizovanýmh zločinem, ale i v kriminální a finanční policii. Velká reorganizace pak čeká cizineckou a pohraniční policii. Nového šéfa Útvaru pro boj s organizovaným zločinem, který vzejde z výběrového řízení, chce Husák jmenovat začátkem prosince.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident V. Husák a ministr vnitra F. Bublan

Policejní prezident V. Husák a ministr vnitra F. Bublan | Zdroj: ČTK

Husák chce v dohledné době reorganizovat kriminální a finanční policii. Velké změny podle něj čekají cizineckou a pohraniční policii, ve střednědobém horizontu pak i krajské a okresní policejní správy.

A co si má veřejnost myslet o kvalitě policejního sboru, když je například v kauze takzvaného Berdychova gangu stíhaná téměř desítka strážců zákona? Policejní prezident to dnes v rozhovoru s Radiožurnálem označil za pouhé selhání jednotlivců.

Dodal, že podobné případy není možné do budoucna eliminovat jen systémovými změnami. K elitním složkám obecně říká: "Tam není místo pro šlendrián, protože jestli se něco toleruje na některých základních útvarech, tak se to v žádném případě nemůže tolerovat v těchto celorepublikových strukturách. Ostatně tomu odpovídají i služební příjmy."

Nového šéfa Útvaru pro boj s organizovaným zločinem, který vzejde z výběrového řízení, chce Husák jmenovat začátkem prosince.

Útěk Krejčíře neodpustitelnou chybou

Selhání velitele jednotky, která nechala při domovní prohlídce uprchnout podnikatele Radovana Krejčíře, je podle Vladislava Husáka neodpustitelnou chybou. Svědčí o tom podle jeho slov fakt, že důstojník čelí trestnímu stíhání.

Podobná selhání ale není možné do budoucna zcela vyloučit systémovými nebo organizačními změnami, poznamenává Husák pro Radiožurnál: "Musíme si uvědomit, že policie má přes 60 000 lidí, a samozřejmě, tak jako všechny továrny a podniky dělají zmetky, tak se neubráníme tomu, aby je nedělala i policie. Ale já se musím zasadit o to, aby těch zmetků bylo co nejméně a nezpůsobovaly nějaké zásadní škody jako v tomto případě."

Za nečinnost v Křtěticích pouze dva tresty

Za selhání policie při koncertu neonacistických kapel v Křeticích na Strakonicku byli zatím potrestáni jen dva funkcionáři. Zástupce velitele jihočeské policejní správy má na dobu jednoho roku sníženou hodnost. Jeho aktivita při přípravě akce byla velice chabá, řekl Radiožurnálu policejní šéf Vladislav Husák.

Podle něj čeká trest i zástupce okresního policejního ředitelství ve Strakonicích. Husák ale neprozradil jaký. Zároveň připustil, že mohou následovat kázeňské nebo finanční postihy dalších strážců zákona za jejich nečinnost při srazu holých lebek.

"Z vyhodnocení vlastní zprávy jednoznačně vyplývá v úrovni kraje pochybení na tomto služebním funkcionáři a já jsem to vyhodnotil. Samozřejmě netvrdím, že nemohou padnout i další tresty, protože tak jak je u nás nastavená organizační struktura, tak vždy o stupeň níž trestá ten příslušný nadřízený, takže nevylučuji, že i ředitel okresu bude vnímat na některých krocích kolegů pasivitu nebo něco, co neudělali dobře," uvedl nový policejní prezident.

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme