Policejní prezident Husák naznačil, že ve funkci skončí

Policejní prezident Vladislav Husák je připraven i na možnost, že opustí svou funkci. Podle svých slov o tom v těchto dnech jedná s ministrem vnitra Ivanem Langerem. Po jednání sněmovního výboru pro bezpečnost Husák naznačil, že rezignovat by mohl i sám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladislav Husák | Zdroj: ČTK

Langera s Husákem si pozvali poslanci výboru pro bezpečnost kvůli chystané policejní reformě. Oproti očekávání se ale o Husákových aférách vůbec nemluvilo.

Policejnímu prezidentovi tak kladli nepříjemné otázky až novináři. Husák odpovídal klidně a ke své rezignaci řekl, že další krok v současné situaci udělá buď ministr nebo on sám.

"Já v tuto chvíli nechci předjímat, nechci předbíhat, ale dá se očekávat, že jedna z těchto stran nějakým způsobem brzy zareaguje," prohlásil. Policejní prezident má již určitý plán, ale nechtěl prozradit, jaký, ani do kdy se chce rozhodnout.

Podle ministra vnitra Ivana Langera (ODS) je situace kolem Husáka závažná, o jeho odvolání ale zatím nerozhodl. Husák se s Langerem sešel už včera, opět budou jednat také dnes a podle ministra vnitra se mají naposledy sejít ještě zítra.

Husák čelí několika problémům. Prověřuje se jeho role v kauze biolíh či v úniku utajované informace týkající se jistého ruského agenta. Nejnověji se prý zkoumá i to, nakolik jsou problematické jeho údajně důvěrné vztahy s bývalou pracovnicí sekretariátu ministerstva vnitra Jitkou Mitiskovou.

Podezření prověřuje inspekce ministra vnitra. Langer řekl, že zatím žádné výsledky nedostal. Husák si myslí, že v pozadí afér by mohl někdo stát. "Když koukáte na to, jak se to zvláštně časuje, tak mně nepřijde tohle celé jako náhoda," podotkl policejní prezident.

Šéf výboru pro bezpečnost a exministr vnitra František Bublan z ČSSD zatím nebude vyzývat Husáka k rezignaci. Řekl, že jako šéf resortu by nejprve nechal celou záležitost prošetřit svojí inspekcí, teprve pak by případně policejního prezidenta odvolal. "Samozřejmě na úvahu to je, ale chtěl bych vycházet z relevantních podkladů a ne z toho, co se spekuluje. Každá aféra, ať už je to policejní prezident, nebo jakýkoliv policista, tak poškozuje dobré jméno policie, to je jasné" uvedl Bublan.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme