Policejní prezident Jiří Kolář rezignoval

Policii zasáhlo kvůli případu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře personální zemětřesení. Na funkci rezignoval policejní prezident Jiří Kolář - hlavně proto, že jeho působení zpochybnil premiér Jiří Paroubek. Ministr vnitra František Bublan kvůli útěku miliardáře při domovní prohlídce za přítomnosti policie také odvolal šéfy policejního útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Navíc postavil mimo službu deset policistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kolář | Zdroj: ČTK

Jiřího Koláře vedla k rezignaci v prvé řadě slova premiéra Jiřího Paroubka. Ten v úterý Radiožurnálu řekl, že policejní prezident by měl o vyvození osobní odpovědnosti v kauze Krejčíř alespoň uvažovat. Kolář zdůraznil, že právě tato slova měla zásadní vliv na jeho rozhodnutí. "Byl jsem vyzván k zamyšlení a také jsem tak učinil."

Premiér Paroubek, který je v těchto dnech v Japonsku, si Kolářova kroku váží. "Myslím, že to byla především blamáž toho, kdo velel té protikorupční jednotce, a jestli to ještě na sebe vztáhl pan policejní prezident, tak myslím, že asi ví, proč to udělal. Já si jeho rozhodnutí vážím."

To, že v případu Krejčíř selhali i jeho podřízení z protikorupčního útvaru, odstupující policejní prezident uznává. Osobně ale kvůli tomu vinu necítí. Připustil však, že chování policistů při domovní prohlídce, během které obviněný podnikatel utekl, nebylo v žádném případě v pořádku. "Nebyla dostatečně věnována pozornost osobám, které se na místě nacházely, zejména osobě podezřelé, a výsledek znáte."

Jiří Kolář zůstane ve funkci policejního prezidenta do 15. srpna. Ministr vnitra František Bublan to zdůvodnil tím, že policie nemůže zůstat bez řádného vedení. "Skutečně nevidím jeho přímé zavinění na této nepovedené akci, za druhé potřebuji najít vhodného nástupce."

Jiří Kolář ale není jediný, kdo kvůli kauze Krejčíř odejde z funkce. Ministr vnitra odvolal ředitele protikorupčního útvaru Jiřího Pálku a jeho náměstka Josefa Bečváře. Službu povede druhý náměstek Milan Šiška, který se podle Bublana na zpackané akci nepodílel.

Mimo službu postavil ministr i 10 policistů, kterým podnikatel podezřelý mimo jiné ze závažné hospodářské kriminality a přípravy vraždy o víkendu utekl. "Nezastírám možnost, že někteří policisté budou muset opustit policejní službu a nebo dokonce budou i vystaveni trestnímu stíhání," uvedl Bublan.

Chování policistů dál vyšetřuje inspekce ministra vnitra. Po uprchlém miliardáři policie stále pátrá. Jeho stopu možná zachytili slovenští policisté. Na kamerovém záznamu jedné benzinové pumpy našli muže, který popisem odpovídá Krejčířovi. Tankoval benzin do vozu značky Lamborgini, měl tmavé sluneční brýle a kšiltovou čepici. Slovenská policie pošle záznam českým kolegům.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme