Policejní prezident: Policisté při návštěvě sněmovny pochybili

Policisté, kteří minulý týden přijeli do sněmovny, porušili předpisy. Přiznal to policejní prezident Jiří Kolář na jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Tři desítky policistů v uniformách přišly minulý týden do sněmovny na projednávání zákona o služebním poměru policistů. Podle některých poslanců se chovali arogantně a porušili jednací řád sněmovny, když se například nezapsali do návštěvní knihy a neprošli bezpečnostním rámem. Případ by měl být uzavřen do týdne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté ve sněmovně

policisté ve sněmovně | Foto: Stanislav Peška

Podle šéfa výboru Petra Nečase byli všichni policisté ve službě a zneužili výstražných majáků a sirén."Máme jednoznačné důkazy o tom, že představitelé policie nemluvili pravdu, když minulý týden popírali to, že by vozy sem přijely pod policejními majáčky. Ve chvíli, kdy se i oni dozvěděli, že tento videozáznam máme, tak si všimněte, že v posledních dnech obrátili a najednou připouští určitá pochybení. Je podle mého názoru zjevné, že tady došlo k porušení zákona o jednacím řádu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas: Jde jednoznačně o porušení zákona

Policejní prezident Jiří Kolář na jednání výboru pro obranu a bezpečnost připustil, že policisté porušili předpisy. "Ano, dnes jsme jednoznačně identifikovali ta pochybení, která se stala. Jsou to procedurální záležitosti a týkají se porušení interních předpisů, v žádném případě žádného zákona."

Kolář poslance bezpečnostního výboru ujistil, že podobné chyby se už nebudou opakovat. Příště tedy policisté při návštěvě sněmovny projdou bezpečnostní prohlídkou jako každý jiný občan.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse by za porušení předpisů těmito policisty neměl následovat žádný velký postih. "Takovýto prohřešek není nějaké velké intenzity, a musí samozřejmě i ta míra bezpečnostního rizika být posuzována. Není to v mé personální pravomoci, takže já se spíš nechám informovat o tom, jak služební funkcionáři v tomto směru rozhodli, a nikdo nemůže očekávat, že ten trest bude nějaký výrazný, takže rozhodně nepůjde o žádné vyhazování ze služebního poměru kohokoli."

"Já bych chtěl vyjádřit své přesvědčení, že se podobná věc nebude opakovat a také, že tím, kdo bude za to pochybení potrestán, nebudou nějací řadoví strážmistři nebo praporčíci, protože to by bylo pouhé najití obětního beránka," komentoval závěry jednání výboru jeho předseda Petr Nečas z ODS.

V ranním vysílání Radiožurnálu ještě před zasedáním výboru Gross označil celý skandál za pouhé předvolební hrátky pravice. Podle něj mají policisté nárok jednání sněmovny sledovat, i když jsou v některých občanských právech omezeni: "Ale nepatří mezi ta omezená občanská práva možnost sledování veřejného zasedání poslanecké sněmovny a pokud se to některým opozičním politikům nelíbilo, tak je to opravdu jejich problém, ne můj, což neznamená, že při jejich vstupu sem do budovy, nebo při dopravě, nemohlo dojít k některým drobným pochybením, které nejsou v rozporu se zákona, ale mohou být v rozporu s některými interními předpisy."

Kauzu prověřuje oddělení kontroly a stížnosti policejního prezídia a závěry by měly být známy do týdne.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Helena Šulcová, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme