Novým policejním prezidentem bude ředitel pardubické krajské policie Švejdar

Novým policejním prezidentem bude od soboty Jan Švejdar, dosavadní ředitel pardubické krajské policie. Na tiskové konferenci to v pátek oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Řídil se doporučením výběrové komise, která volila mezi Švejdarem a ředitelem ústecké krajské policie Jaromírem Knížetem. Za své hlavní priority označil nový šéf českých policistů boj proti drogové kriminalitě a zlepšení bezpečnosti na silnicích.

Praha (Aktualizováno: 15:21 30. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švejdar nahradí Tomáše Tuhého, který se stal tento týden velvyslancem na Slovensku. Řízením policie je v mezidobí dočasně pověřen první náměstek Martin Vondrášek.

Pardubickou policii zatím od prosince povede náměstek ředitele Marcel Daníček, uvedla policie na twitteru. „Uvolněné místo krajského policejního ředitele v Pardubicích bude obsazeno zcela v souladu se zákonem. Na uvolněné místo se tedy mohou hlásit uchazeči v rámci nabídkového řízení, případně bude vypsáno řízení výběrové,“ upřesnil mluvčí policejního prezidia Josef Bocán.

Jméno nového policejního prezidenta oznámí v pátek. Bojují Švějdar a Kníže, který velel CzechTeku

Číst článek

Výběrové komisi své koncepce představili oba kandidáti ve středu, o den později dostal doporučení komise Hamáček. Hlasování komise bylo podle ministra jednomyslné, neměl důvod její doporučení měnit. Výběr Švejdara označil za dobrou volbu pro českou policii i Českou republiku.

Švejdar novinářům řekl, že za své hlavní úkoly považuje boj proti drogovým deliktům a zlepšení situace na českých silnicích. „Tam si myslím, že máme hodně práce a budeme se tomu velmi intenzivně věnovat,“ řekl. Detailnější plány chce zveřejnit později, až se seznámí se situací na policejním prezidiu.

‚Schůzky neproběhly‘

Švejdar v pátek odmítl, že mu nabídka na funkci přišla od premiéra Andreje Babiše (ANO). „S premiérem Babišem jsem se z pohledu pracovního potkával několikrát, neřeknu vám přesně kolikrát. Určitě vás zajímá ta otázka, jestli mi od premiéra přišla nabídka na tuhle funkci, tak vám odpovídám, že nepřišla,“ řekl Švejdar.

Že by byl Hamáček ve spojení s Babišem a Švejdarem ještě předtím, než došlo k výběru, odmítl i ministr. „Rozhodně neproběhly nějaké schůzky ve třech, já jsem samozřejmě průběžně informoval pana premiéra o situaci ve sboru, průběžně jsem konzultoval s jednotlivými krajskými řediteli situaci ve sboru, takže já jsem pana plukovníka poznal při výkonu práce ministra. Samozřejmě jsem si za tu dobu, kdy jsem ve funkci, udělal představu o tom, jak fungují jednotlivé kraje a musím říci, že z Pardubic jsem na pana plukovníka Švejdara měl jen ty nejlepší ohlasy, stejně tak jako z jeho předchozího působiště, což byl Hradec Králové,“ řekl Hamáček.

Tuhý ve funkci skončil na konci října. Vyloučil to, že na jeho odchod někdo z politiků vyvíjel nátlak, politický tlak odmítl i Hamáček. Mandát v úřadu policejního prezidenta měl Tuhému vypršet v dubnu příštího roku.

Jan Švejdar

V současnosti je ředitel policie v Pardubickém kraji. V čele pardubické krajské policie je od března 2014, předtím od února 2012 řídil policii v Královéhradeckém kraji.

Plukovník Švejdar u policie působí už od roku 1987, začínal na oddělení v Peci pod Sněžkou a poté byl na okresním ředitelství v Trutnově. V roce 1993 přešel do vedení tehdejší policejní správy Východočeského kraje, kde zastával funkci velitele služby kriminální policie a vyšetřování.

V roce 2006 se stal šéfem republikové kriminální policie, tedy ředitelem Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování na policejním prezidiu. Do vedení východočeské policie se vrátil v roce 2007 jako náměstek krajského ředitele.

Švejdar dnes uvedl, že po nástupu k policii v roce 1987 působil u Pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti. „Jako ostatně všichni, byla to nástupní škola. Pro přesnost, aby nevznikly dohady, sdělím, že jsem nebyl přítomen na žádném zákroku proti demonstrantům,“ řekl.

Narodil se 21. listopadu 1967.

Přehled policejních prezidentů samostatné České republiky

Ivan Vyleta, 1993

Stanislav Novotný, 1993-1994

Oldřich Tomášek, 1995-1998

Jiří Kolář, 1998-2005

Vladislav Husák, 2005-2007

Oldřich Martinů, 2007-2010

Petr Lessy, 2011-2012

Martin Červíček, 2012-2013

Petr Lessy, 2013-2014

Tomáš Tuhý, 2014-2018

Jan Švejdar, od 2018

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme