Policejní prezident Tuhý podal trestní oznámení na šéfa ostravské ÚOOZ Komárka
Policejní prezident Tomáš Tuhý dnes ráno podal na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) trestní oznámení kvůli prohlášení šéfa ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřího Komárka. Komárek v pondělí řekl, že je Tuhý podezřelý z „brutálního“ úniku informací v případu, kde jde o stamiliony. Tuhý ho viní z pomluvy a dalších trestných činů.
„Policejní prezident zkonstatoval, že prohlášení důstojníků o tom, že stojí za brutálním únikem informací v kauze, v níž má jít o stamiliony, se nezakládá na pravdě,“ popsala důvody Tomáše Tuhého k trestnímu oznámení mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.
„Hrubě poškozuje důvěru celého policejního sboru, poškozuje jeho samotného jako policejního prezidenta a v neposlední to nepříjemně zasahuje i do jeho soukromého života,“ dodala.
Policejní prezident Tomáš Tuhý se brání podezření z úniku informací. Šéf policie teď podal trestní oznámení pro podezření z pomluvy a dalších trestných činů. Více zjišťoval Vojtěch Koval.
Tuhý minulý týden prosadil reorganizaci policie, v jejímž rámci se plánuje sloučení protimafiánské a protikorupční policie. Lidé z okolí odcházejícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty naznačují, že změny ve sboru se dělají především proto, aby byl ÚOOZ rozprášen.
O svých důkazech k tomuto tvrzení a o propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí chtějí informovat bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny.
Před týdnem vyslechli žalobci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s chystanou reorganizací dvě osoby. Jejich jména nesdělili, ale předtím uvedli, že by jim situaci měli vysvětlit Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Žalobci prověřují, zda za reorganizací není tři roky starý plán na odstranění Šlachty.
Vynášel Tuhý informace? Souvisí to s výslechy z minulého týdne, připouští žalobce
Číst článek
Olomoucký žalobce Petr Šereda Českému rozhlasu potvrdil, že výslechy souvisely s podezřením na propojení policistů se zločinci, o kterém chce sněmovní výbor informovat Šlachta.
„Pan Komárek ve vyjádření mluvil o nějakých poznatcích z nějakých kauz a my jsme také potvrzovali, že důvod, proč jsme prováděli výslechy, jsou také poznatky z několika trestních kauz. Styčné plochy to mít může,“ uvedl Šereda.
Za určitých podmínek by podle Šeredy mohli před poslanci promluvit i státní zástupci. „Pokud se nějaký orgán v rámci svých kompetencí bude informacemi zabývat, pak nám nezbude než v nějakém nezbytném rozsahu informovat,“ řekl. Nechtěl komentovat, zda by to mohlo ohrozit živé kauzy.
Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD po vystoupení Komárka v České televizi upozornil na to, že policisté by se měli obrátit na GIBS, jestliže podezírají své kolegy z trestného činu.
Komárek však uvedl, že se neobrátil na inspekci, protože právě od jejích důstojníků zaznamenal pokusy o průnik do spisu. Tuhý tvrzení o své odpovědnosti za únik informací odmítl a označil je za účelový nátlak, který ho má dehonestovat.