Policejní prezident: Vyšetřování Janouškovy nehody je plné chyb

Vyšetřování nehody lobbisty Romana Janouška bylo od začátku plné chyb. Dospěla k tomu prověrka policejního postupu, kterou provedlo policejní prezidium. Podle šéfa policie Petra Lessyho byli policisté k Janouškovi shovívaví. Případ zřejmě bude stát místo některé policejní šéfy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Petr Lessy (vpravo) a ředitel Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Martin Vondrášek (vlevo) | Zdroj: ČTK

Janoušek v pátek dopoledne ujel od nehody, kterou způsobil pod vlivem alkoholu, a následně srazil řidičku nabouraného auta. Podle policejního prezidenta ho neměli policisté nechat po zadržení telefonovat a vyslechnout ho měli až po vystřízlivění. Janoušek podle něj také neměl být po podání vysvětlení propuštěn na svobodu, ale policisté ho měli umístit do vazby.

„Jeden z důvodů vazby zde byl docela jasný. Pokud se osoba pokusí o útěk, může policista jednat i v takzvaném nebezpečí z prodlení, to znamená, že osoby může zadržet sám. Poté musí okamžitě následovat vyrozumění státního zástupce, který institut zadržení posvětí. V tento okamžik přitom státní zástupce o tom nevěděl.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vystoupení policejního prezidenta zaznamenal reportér Radiožurnálu Zbyněk Zykmund

Podle Lessyho by měl kvůli tomu vyvodit osobní odpovědnost ředitel pražských policistů Martin Vondrášek. Lessy je přesvědčený, že se jednalo o systémové selhání.

„Jeví se mi tady podezření ze systémového selhání v tom, že žádný z příslušných funkcionářů krajského ředitelství hlavního města Prahy o této události buď nevěděl, nebo byl nečinný.“

Vondrášek se za postup policie omluvil, svou rezignaci zváží. „Vnímám výzvu pana policejního prezidenta a nechci se zbavovat své odpovědnosti za pražskou policii. Vím to velice krátce a vážně o tom přemýšlím,“ řekl Vondrášek.

Náměstek Husák nerezignoval kvůli vazbám na Janouška, tvrdí šéf policie

Číst článek

Z funkce už odchází náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. Lessy ale popírá, že to bylo kvůli Husákovým vazbám na kontroverzního podnikatele.

„Pan náměstek nerezignoval v souvislosti se šetřením této nehody. Na můj dotaz odpověděl, že pana Janouška už velmi dlouhou dobu neviděl ani si s ním netelefonoval. Proto u pana Husáka nemám toto podezření v žádném případě.“

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura věří, že policie a státní orgány postupují v tomto případě nezávisle. „Nebylo to pod tlakem politiků, nebo že by politici říkali, že ten či onen má z policie odejít. Policejní prezident si zadal nějakou kontrolu, usoudil, že nepostupovali policisté správně, takže každý musí nést následky svého chování. A pokud se ti policisté chovali špatně, tak nesou následky svého rozhodnutí a svého chování,“ uvedl.

Kauza míří do Hradce Králové

Případ ode dneška nevyšetřují pražští policisté, ale z rozhodnutí policejního prezidenta jejich kolegové z Hradce Králové. Postupem policistů se už zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů.

„Pokyn policejního prezidenta je pro nás závazný. V nejbližších dnech se seznámíme se spisovým materiálem, shromážděnými daty a důkazy a zahájíme standartní vyšetřování,“ potvrdila mluvčí hradecké krajské policie Ivana Ježková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projektový manažer Pro Police - centra pro rozvoj policejní práce při Otevřené společnosti Michal Tošovský v poledních Ozvěnách dne

Přesunutí kauzy z Prahy přivítal projektový manažer Pro Police - centra pro rozvoj policejní práce při Otevřené společnosti Michal Tošovský. Je to podle něj sice spíše symbolická věc, ale rozhodně důležitá.

„I v případě, že by se jednalo o trestný čin ze strany policistů, kteří na místě zasahovali, tak neočekávám, že by se ho podařilo prokázat,“ řekl Tošovský. V případu jde podle něj o obecnější problém.

„Je to problém společnosti, která chce dobře vidět na práci policie a v okamžiku, kdy jde o známou osobnost, tak tam vždy nějaké pochybnosti vyvstanou,“ myslí si Tošovský.

Advokát Tomáš Sokol dokonce míní, že celý případ je bouří ve sklenici vody vyvolaná osobou toho, kdo byl zadržen. Chyby policistů podle něj nebyly fatální.

Přehrát

00:00 / 00:00

Advokát Tomáš Sokol ve vysílání Rádia Česko

„Kdyby to byl nějaký s prominutím no name, tak by si toho nikdo ani nevšiml. Být to neznámý řidič, nikdo by o tom takto detailně nespekuloval,“ prohlásil Sokol.

Roman Janoušek je podezřelý z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky a úmyslného trestného činu těžké ublížení na zdraví. Hrozí mu až deset let vězení.

Zasahující policisté v kauze Janouška nepochybili, míní policejní odborář

Číst článek

Vladimír Kroc, Igor Maňour, Viktorie Hošková, Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme