Na Zbraslavi má vyrůst obří policejní panelák. Proti projektu vznikla petice, nelíbí se ani radnici

V Praze-Zbraslavi má vyrůst policejní budova velká jako třináctipatrový panelák. Má to být největší objekt plánované dostavby policejního areálu za 2 miliardy korun. Radnice i místní však vůči němu mají výhrady, vznikla i petice. Odpůrci tvrdí, že dostavba zohyzdí vzhled čtvrti a neúměrně ji zatíží. Kritizují i stavební úřad, který oznámil územní řízení týkající se rozsáhlé dostavby těsně před Vánocemi. Prezidium námitky odmítá.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 13:22 4. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzhled nové budovy policejního areálu v Praze-Zbraslavi již dříve kritizovala jak radnice městské části, tak někteří z místních obyvatel.

Vzhled nové budovy policejního areálu v Praze-Zbraslavi již dříve kritizovala jak radnice městské části, tak někteří z místních obyvatel. | Zdroj: Policie

V policejním areálu hned vedle strakonické dálnice už sídlí Národní centrála proti organizovanému zločinu nebo ředitelství středočeské policie. Po dostavbě v roce 2023 by se tam měly z centra Prahy přestěhovat Kriminalistický ústav s administrativou Policejního prezidia. Na Zbraslav by tak za prací mělo nově cestovat přibližně tisíc lidí, vznikne skoro 800 parkovacích míst navíc.

Nebude to hradba, tvrdí policie o stavbě obří budovy na Zbraslavi. Ukázala další vizualizace

Číst článek

Právě to podle starostky městské části Zuzany Vejvodové z hnutí 100 pro Zbraslav neúměrně zahustí už tak přetíženou dopravu. „Není jasně vyřešené navýšení automobilové ani městské hromadné dopravy. Zatížení se přenese do okolních ulic i do centra Zbraslavi, protože chybí plnohodnotné napojení horní Zbraslavi na strakonickou dálnici,“ řekla starostka serveru iROZHLAS.cz.

Nesouhlas komise

Ani stavební komise městské části se k projektu nestaví kladně. Upozorňuje na rozměry neadekvátní okolí. „Nově navržená hmota objektu v ulici Na Baních převyšuje stávající zástavbu v areálu v nejnižším bodě o 9 m a v nejvyšším bodě o 18 m. Okolní zástavba bytových domů má výšku cca 16 m, nově navržená hmota má výšku až 37 m,“ vytkla komise ve svém stanovisku. 

Proti dostavbě areálu tento týden vznikla také petice NE předimenzované dostavbě areálu policie v Praze-Zbraslavi, kterou dosud podepsaly dvě stovky lidí. I těm vadí možné dopravní komplikace. „Projekt počítá s napojením na existující komunikace a nepočítá s realizací žádných dopravních opatření,“ varuje její autor Radek Janoušek.    

Na Zbraslav by za prací mohlo nově cestovat až tisíc lidí a vznikne skoro 800 parkovacích míst navíc. | Zdroj: Policie

Megalomanský projekt

Upozorňuje také, že projekt je megalomanský a poškodí zbraslavské panorama, protože porušuje stavební předpisy. „Navržená stavba půdorysnými a výškovými rozměry naprosto neodpovídá charakteru Zbraslavi ani svému nejbližšímu okolí. Největší objekt návrhu je dlouhý 180 a až 37 metrů vysoký. To velikostně odpovídá budovám největších pražských sídlištích, nikoliv rezidenční zástavbě vil a viladomů, která v městské části Praha-Zbraslav převažuje,“ uvádí petice.

Stanovisko stavební komise městské části Zbraslav

Komise projednala předloženou dokumentaci a její negativní stanovisko trvá. Hmota i kapacita záměru jsou nepřiměřené. Výška a půdorysné rozměry jsou naprosto neadekvátní kontextu okolí, což je v rozporu s Pražskými stavebními předpisy. Výškově: navržené objekty výrazně převyšují všechny stávající objekty v okolí i na celé Zbraslavi. Nově navržená hmota objektu v ulici Na Baních převyšuje stávající zástavbu v areálu v nejnižším bodě o 9 m a v nejvyšším bodě o 18 m. Okolní zástavba bytových domů má výšku cca 16 m, nově navržená hmota má výšku až 37 m. Půdorysně: navržené objekty dramaticky přesahují půdorysné rozměry okolní zástavby. Nově navržená východní fasáda podél ulice Na Baních je dlouhá 180 m, zatímco stávající objekty podél ulice Na Baních mají délku max. 47 m a rozměry přilehlých obytných domů jsou cca 18x18 m.

Vzhled plánovaného areálu kritizuje také starostka Vejvodová. Vadí jí, že fasáda areálu otočená směrem na Zbraslav podle návrhu vypadá jako hradba či opevnění. „Působí jako zbytečně dominantní až agresivní hmota bez respektu k okolnímu prostředí, byť bezprostředně sousedící je obytná zástavba,“ poukazuje.

Řízení před Vánocemi

Janoušek navíc upozorňuje, že radotínský stavební úřad, pod který Zbraslav spadá, vyhlásil územní řízení týkající se rozsáhlého projektu těsně před Vánocemi a značně tak omezil dobu na případné návrhy na změnu projektu. Podle radnice v Radotíně v tom však žádný vedlejší úmysl nebyl.

„Písemnost týkající se zahájení územního řízení byla vyvěšena 20. prosince 2018 a doručena 4. ledna 2019. Poslední den na podání námitek účastníků řízení, kterým se doručuje veřejnou vyhláškou, je 21. ledna 2019. Účastníci řízení mají dostatečný čas se v řízení vyjádřit,“ reagovala mluvčí radnice Kateřina Drmlová.

Kriminalističtí experti chtějí nové sídlo. Stát bude kolem miliardy a mluví se o Zbraslavi

Číst článek

Pochybnosti odmítá i samo Policejní prezidium, podle něhož chystaná stavba žádný zákon ani vyhlášku neporušuje. „Dokladem toho je, že projektová dokumentace prošla veřejnoprávním projednáním, v rámci něhož bylo zajištěno více než 70 kladných stanovisek a vyjádření. K projektu vydaly kladná závazná stanoviska všechny dotčené orgány státní správy, které dle příslušných zákonů chrání veřejný zájem,“ brání projekt dostavby mluvčí Policejního prezidia Eva Kropáčová. 

‚Dostavba Zbraslavi prospěje‘

Problém podle ní po obřím rozšíření areálu nebude ani s dopravou, která naroste jen částečně. „Většina budovaných parkovacích kapacit uvnitř areálu je přemístěním stávajících parkovišť. Dostatečný počet parkovacích míst je vymezen pro parkování soukromých vozidel zaměstnanců, čímž nehrozí obsazování parkovacích míst v okolí areálu vlivem novostavby,“ uklidňuje mluvčí.

Policie je navíc přesvědčena, že její projekt na Zbraslavi zvýší pracovní příležitosti a tím poptávku po nemovitostech. „Celkově záměr rozvoje areálu pomáhá trvale udržitelnému rozvoji Městské části Zbraslav,“ uvedla Kropáčová. Dostavba areálu by měla začít příští rok. 

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme