Operace Kiwi. Policie rozbila gang, který stál za výrobou několika tun drog

Policisté rozbili údajný drogový gang. Zadrželi sedmnáct lidí, kteří byli obviněni kvůli dodávkám chemikálií pro výrobu pervitinu a výstavbě velkých laboratoří k vaření této drogy v Česku. Laboratoře podle odhadů policie vyrobily několik tun pervitinu. Obviněným hrozí až 12 let vězení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace Kiwi. Policie rozbila gang, který stál za výrobou několika tun drog

Operace Kiwi. Policie rozbila gang, který stál za výrobou několika tun drog | Zdroj: Policie ČR

Policie je přesvědčena, že zločinecká síť stojí za provozem všech velkých tuzemských laboratoří na výrobu pervitinu od roku 2012.

Pervitin z velkých laboratoří podle Frydrycha převážně směřoval do Německa, Polska, Rakouska, skandinávských zemí i na tuzemský trh.Dopadení podezřelých je podle policie o jednou z nejdůležitějších akcí proti výrobcům drog za posledních deset let.

Většinu gangu tvořili Vietnamci

Převážnou část gangu tvořili podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha občané vietnamské národnosti. Gang se podle policie specializoval na dovoz chemických látek potřebných pro výrobu drogy a dodávky některých komponent do laboratoří.

Svoje komodity dodávala skupina podle policie zájemcům na klíč, k přepravě látek využívali velké množství aut a lidí.

Skupina látky údajně ukrývala v meziskladech, které často byly v běžné zástavbě. Gang podle Frydrycha dovážel například bílý fosfor z Itálie. Další chemikálie odebíral velkoobchodně z klasické prodejní sítě v Česku.

„Jedná se o látky, které mají široké legální použití," uvedl Frydrych. Podle něj šlo o louhy, kyseliny nebo rozpouštědla.

Další lidé obviněni

Podle Frydrycha počet obviněných není konečný, protože v souvisejících trestních řízeních bylo obviněno dalších 36 osob v Česku, Polsku nebo Německu. Tato část případu se týká samotných výrobců drogy. „Nevylučuji, že v souvislosti s tímto případem budou obviněni další podezřelí," řekl Frydrych.

Kauzou dovozců chemikálií a výrobců laboratoří se zabývá Krajské státní zastupitelství v Plzni. Při domovních prohlídkách policie u obviněných zadržela zhruba 4,5 tuny různých chemikálií, z kterých by šlo vyrobit přes 2,5 tuny pervitinu. Dál policie zajistila dvě velké laboratoře, 15 kilogramů pervitinu nebo finanční hotovost sedm milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme