Policejní šéf obhajuje postup v kauze Kořistka

Policejní prezident Jiří Kolář odmítá tvrzení ostravské krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové, že policie v kauze Kořistka postupovala nezákonně. Vyšetřovatelé podle něj přesně dodržovali zákon o trestním řízení. Za pravdu mu prý dává i fakt, že dozorující státní zástupci nenapadli policií vydané usnesení o trestním stíhání tajemníka šéfa ODS Marka Dalíka a lobisty Jana Večerka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Kolář

Jiří Kolář | Foto: Michal Kamaryt

Kolář zdůraznil, že od prvních kroků dohlížel na prověřování podezření z politické korupce Martin Fraš z ostravského okresního zastupitelství. Podle něj současná aféra pramení z rozdílných právních názorů policie a jednotlivých státních zastupitelství.

"Konstatuji, že mohlo k těmto nezákonnostem dojít pouze za aktivního dozoru dozorového státního zástupce, protože se účastnil těchto úkonů. A říkám pakliže, já nejsem ztotožněn, že k nějakým nezákonnostem došlo," uvedl na mimořádné tiskové konferenci Kolář.

Kolář také nechápe, proč je v souvislosti s tímto případem opět vyzýván k odstoupení z funkce. Podle něj nemá po novele trestního řádu žádný služební funkcionář možnost ovlivňovat či dávat pokyny k tomu, jak vést vyšetřování. "To je naprosto vyloučeno," prohlásil.

Kolář i jeho náměstek Jaroslav Macháně se také postavili proti vyjádření žalobkyně Andělové, která označila korunního svědka údajné úplatkářské aféry Zdeňka Kořistku za nevěrohodnou osobu. Podle Macháněho žalobkyně neoprávněně hodnotila získané důkazy, což prý jí podle zákona nepřísluší.

"V tomto případě máme určité výhrady, protože si myslíme, že to přísluší soudu. Tady byla otázka, jestli byla důvodnost podezření jako taková dostatečná nebo nebyla, a tam si myslím, že je v rozporu s některými dalšími podřízenými státními zástupci," řekl Macháně.

Státní zástupkyně Zlatuše Andělová nechtěla dnešní výroky vedení policie komentovat. Svůj názor ale měnit nebude: "Pan policejní prezident má samozřejmě právo na svůj názor. Já jsem ho vyjádřila na základě přezkoumání spisů a na tom si prostě trvám," řekla Radiožurnálu.

Kromě policejního postupu v úterý Andělová označila za nezákonné i obvinění asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka s tím, že by měla být zrušena. Policie dvojici viní z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu.

Marek Dalík a Jan Večerek | Foto: Dan Krzywoň

Oba obvinění jsou stíháni jsou na svobodě, protože Frašův nadřízený Josef Bláha nakonec rozhodl, že návrh na uvalení vazby nebude soudu předložen. Andělová mu dala za pravdu, přičemž již zadržení mužů policií označila rovněž za nezákonné.

Obhájce Dalíka a Večerka Stanislav Devátý požádal státního zástupce, ať o dalším vývoji v kauze Kořistka rozhodne co nejdříve. Detektivové z protikorupčního útvaru však přesto dopoledne znovu vyslechli svědkyni Radku Ondříškovou. Známá obou stíhaných mužů strávila na policejní služebně přes dvě a půl hodiny.

Policejní služebnu opouštěla se slzami v očích. S novináři se odmítla bavit a okamžitě nasedla do připraveného vozu. Devátý označil způsob, jakým policisté mladou ženu vyslýchali, za neobvyklý. Prý se jí neustále ptali dokola na jedinou otázku. "Policie má asi jediný zájem, aby jim paní Ondříšková řekla, že pan Dalík jí sám řekl, že nabízel panu Kořistkovi úplatek," tvrdí Devátý.

Obhájce proto žádá, ať policie ve vyšetřování nepokračuje, dokud žalobce definitivně nerozhodne, zda obvinění zruší nebo ne.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Jan Hrbáček, Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme