Policejní šéf před poslanci hájil sporné nařízení

Policejní prezídium nebude rozhodovat o tom, koho specializované útvary začnou nebo nezačnou prověřovat. Poslance sněmovního výboru pro bezpečnost o tom ujišťovali představitelé resortu včetně jeho šéfa Ivana Langera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Policie ČR | Foto: Jan Rosenauer

Vážné podezření, že policejní špičky chtějí cenzurovat práci například detektivů z protikorupční jednotky, měli poslanci ČSSD Jeroným Tejc a Richard Dolejš. Ivan Langer s policejním prezidentem Oldřichem Martinů oba zákonodárce zaskočili, když prohlásili, že nařízení není vůbec nové, ale několik let staré. Podle Langera ale tento pokyn většina policejních útvarů nerespektovala, takže ho prezídium letos v září znovu nařídilo.

"Za loňský rok máme tragickou statistiku, kdy zhruba ze 130 tisíc případů asi 10 procent končí zastavením, odložením. Orgány činné v trestním řízení zasáhnou do vašich práv a svobod a to nevede nakonec k tomu, že by někomu bylo sděleno obvinění," říká ministr vnitra.

Podle nařízení mají přehled o závažných podezřeních zástupci šéfů i jednotlivých specializovaných útvarů, a nikoli jen úzká skupina lidí na Policejním prezídiu. Poslanec Tejc ale trvá na tom, že sněmovní orgán by se celým případem měl ještě zabývat.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme