Policejní učitel, který boural opilý, je zatím bez trestu. Soud předal případ vnitru jako přestupek

Obvodní soud pro Prahu 2 nepotrestal policejního důstojníka a vysokoškolského pedagoga Karla Kadlece, který loni v březnu boural v opilosti. Rozhodl, že případ by mělo řešit ministerstvo vnitra jako podezření z přestupku. Verdikt zatím není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Státní zástupce navrhoval Kadlecovi podmíněný trest a zákaz řízení, soudce Jiří Horký ale předal věc ministrovi vnitra jako přestupek nebo kázeňské provinění.

Podle soudce sice dechové zkoušky prokázaly, že Kadlec nějaký alkohol pil. Po nehodě ale odmítl lékařské vyšetření. Chybí tak důkazy, že měl v krvi tolik alkoholu, že spáchal trestný čin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policejní důstojník, který údajně boural opilý, odešel od soudu bez trestu. Jeho případ sleduje redaktorka Evelyna Kulíšková

„Dechové zkoušky samy o sobě jsou pouze orientační, my však jednoznačně nemáme prokázáno, zda tato hladina byla jeden gram na kilogram, který je hladinou, kdy už člověk přestává bezpečně ovládat motorové vozidlo,“ vysvětlil Horký.

Soudce také doplnil, že Kadlec odmítnutím lékařského vyšetření bez závažného důvodu spáchal přestupek.

Žalobce podal stížnost

Státní zástupce na místě podal proti rozhodnutí stížnost, kterou projedná městský soud. Ten buď věc vrátí k novému projednání, anebo ji ponechá ministrovi vnitra.

Naopak Kadlecův advokát Karel Brückler výsledek jednání uvítal. "Fakticky je otázka, zda můj klient byl ovlivněn alkoholem do takové míry, že vylučuje způsobilost k řízení motorového vozidla. Toto nebylo prokázáno," poznamenal advokát.

Sám Kadlec to komentovat nechtěl. Od počátku tvrdil, že v noci před nehodou vypil dvě piva a čtyři skleničky tvrdého alkoholu. Potvrdil také, že byl postaven mimo službu a odvolán byl i z funkce vedoucího katedry na Policejní akademii. Do školy by se ale chtěl vrátit.

„Je to práce, které si vážím. Dělám to skoro 20 let, něco jsem tam dokázal a rád bych v tom pokračoval," říká Kadlec.

Rektor Policejní akademie Josef Salač to nevyloučil. „Budu čekat na rozhodnutí ministra vnitra, jak o podplukovníku Kadlecovi rozhodne."

Vnitro se ale zatím k nepravomocnému rozhodnutí soudu ani k celé kauze vyjadřovat nechce.

Případ vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Kadlec podle ní letos v březnu v pracovní době boural na náměstí Bratří Synků.

Od nehody se pak údajně pokusil ujet a přitom naboural další auto. Na místě ho ale zadržela přivolaná policejní hlídka. Při dechové zkoušce mu naměřila přes 1,5 promile alkoholu.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme