Policejní zásah na CzechTeku stál 31 milionů korun

Zásah policistů na technoparty CzechTek stál přes 31 milionu korun. O částce dnes informovala mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová s tím, že pohonné hmoty, cestovné a strava policistů nebo jejich telefonní hovory stály 3,45 milionu a škody na policejním majetku přišly na 1,93 milionu korun. Jednalo se o poškozená auta, výzbroj a výstroj zasahujících policistů. Na mzdy policistů šlo téměř 26 milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zasahuje proti technoparty | Foto: Štěpán Kotrba

Náklady na zásah proti účastníkům technoparty CzechTek policie vyčíslila na žádost kritiků brutality těžkooděnců. Největší část z 31 milionů šla podle Pavla Hantáka z policejního prezidia právě na jejich platy. Do akce bylo nasazeno přes 1 200 policistů. "Největší položku v té celkové sumě dělají mzdové prostředky a prostředky s tím související. To znamená odvod pojistného, odvod do fondu kulturních a sociálních potřeb. Tato částka dělá 25 968 000 korun."

Zbývající část nákladů spolkl benzín, cestovné a strava policistů a také jejich telefonní hovory. Na policejním majetku vznikly škody zhruba za 2 miliony korun.

Zda je 31 milionů v porovnání s ostatními podobnými akcemi hodně, nebo málo, ale policie neví. "Do akce bylo nasazeno 1 280 policistů. Porovnávat vzniklé náklady na CzechTek 2005 nemáme s čím, takové informace k dispozici nemáme. V každém případě lze říci, že se jednalo o jednu z největších akcí v novodobé historii,." poznamenal pro Radiožurnál Hanták.

26 milionů na mzdy policistů obhajuje ministr vnitra František Bublan: "Jednak se museli střídat ti policisté, nebyli tam stále titíž, to znamená ta tisícovka se obměňovala a samozřejmě se do toho počítá i podpůrné mužstvo. To znamená ti, co to musí zajišťovat na stanicích a podobně. To není jen o té tisícovce lidí, je do toho zahrnuto mnohem víc lidí, pohotovosti a podobně," vysvětlil ministr.

Policie svůj zásah proti technoparty hájí tím, že účastníci setkání poškodili i přilehlé pozemky. Měli tak způsobit škodu za 300 tisíc korun. Na okolních pozemcích však účastníci setrvávali i z důvodu, že jim policie přístup na pronajatý pozemek znemožnila.

Policie trestně stíhá organizátora technoparty Václava Šrouba, viní ho z poškozování cizí věci. Jeho advokátka Klára Slámová ale považuje obvinění za absurdní. Ministerstvo vnitra podalo trestní oznámení na neznámého pachatela za škody ve výši 100 000 korun na jeho budově na Letné. Fasádu měli poškodit demonstranti při několika protestech proti postupu policie na letošní tachovské technoparty. Také technaři podali několik trestních oznámení proti postupu policie.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme