Zásah na Vrchním soudu v Praze: policie zadržela soudce Elischera

Policie v úterý ráno zadržela soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera, jeho jméno serveru iROZHLAS.cz potvrdila zastupující mluvčí soudu Simona Heranová. Muž na vrchním soudu působí od roku 2013 a specializuje se na drogovou trestnou činnost. Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze.

Praha (Aktualizováno: 10:45 13. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie 13. března 2018 zadržela soudce Ivana Elischera (druhý zleva), který na pražském vrchním osudu působí od roku 2013. Na snímku z 5. září 2008 je soudce Elischer u ústeckého soudu při líčení k případu vraždy pětiletého Jana Rokose. | Foto: Miroslav Rada | Zdroj: ČTK

„Můžeme potvrdit, že v jedné kanceláři v budově Vrchního soudu v Praze probíhají úkony trestního řízení,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz zastupující mluvčí vrchního soudu Simona Heranová.

O obvinění soudce zatím informována nebyla. Policie na soud přišla kolem osmé hodiny ráno.

Zásah na Vrchním soudu v Praze: kdo je soudce Ivan Elischer, kterého zadrželi detektivové?

Číst článek

Informaci o zadržení soudce serveru potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej, mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová a mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Všichni odmítli k případu sdělit bližší informace. 

„Mohu potvrdit pouze tu informaci, že byl zadržen soudce Vrchního soudu v Praze. V tuto chvíli nebudeme sdělovat žádné bližší informace, neboť probíhají úkony (trestního řízení),“ odpověděla na dotaz Zenklová.

Ivan Elischer se specializuje na řešení závažných drogových kauz. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu.

V policejní cele nejvýš 48 hodin

Podle trestního řádu může být zadržená osoba v policejní cele nejvýše 48 hodin. Do té doby musí být podán návrh na uvalení vazby nebo musí být propuštěna.

Podle zákona o soudech a soudcích lze soudce za činy spáchané v souvislosti s výkonem funkce trestně stíhat nebo vzít do vazby jen se souhlasem prezidenta. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý nekomentoval, zda se nějaké podobné rozhodnutí chystá. „V tuto chvíli nemám v této věci žádné sdělení,“ řekl Ovčáček.

Orgán, který stíhání proti soudci zahájí, o tom musí vyrozumět ministerstvo spravedlnosti a předsedu příslušného soudu. Obviněného soudce může ministr spravedlnosti dočasně zprostit výkonu funkce, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po dobu dočasného zproštění pobírá soudce polovinu svého platu.

V minulosti čelil trestnímu stíhání jiný soudce pražského vrchního soudu Zdeněk Sovák. Policie ho vinila z opisování odborných textů, které společně s dalšími dvěma stíhanými publikovali pod svými jmény. Sovák se však s poškozenými kolegy dohodl na mimosoudním vyrovnání a trestní stíhání za porušování autorských práv a za podvod bylo zastaveno. Soudce se hájil tím, že nešlo o úmyslné opisování, ale nešťastnou událost.

Hana Mazancová, dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme