Zásah v Lipníku: zadržený zvukař podal žalobu na policii a ministerstvo

Případ policejního zásahu během návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou ještě není u konce. Zadržený zvukař Jaroslav Hensl podal žalobu na prošetření postupu policie. Hensla policisté zadrželi, protože pouštěl na shromáždění pouštěl Modlitbu pro Martu. Zásah policistů byl podle něj nepřiměřený. Jejich postup v listopadu prověřilo policejní prezidium, podle kterého byl v pořádku a v souladu se zákonem.

Lipník nad Bečvou/Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Podali jsme v těchto v dnech žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě. Žaloba je podána na dva subjekty - žalujeme Policii ČR a ministerstvo vnitra, neboť dodnes nevíme, kdo zásah provedl. Žaloba je podána na ochranu před nezákonným zásahem," upřesnil zvukař Jaroslav Hensl.

Zásah v Lipníku? 'Dveře byly dokořán, do soukromých prostor jsme vstoupili podle zákona,' tvrdí policie

Číst článek

„Podali jsme v těchto v dnech žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě. Žaloba je podána na dva subjekty - žalujeme Policii ČR a ministerstvo vnitra, neboť dodnes nevíme, kdo zásah provedl. Žaloba je podána na ochranu před nezákonným zásahem," upřesnil zvukař Jaroslav Hensl.

K tomuto kroku se prý rozhodl z několika důvodů. Podle policie se dopustil přestupku proti právu shromažďovacímu. Dosud se však podle něj ve věci nic neděje a neví ani, kdo zásah a na čí pokyn prováděl.

Pořád si myslím, že jsem tento přestupek nespáchal. Domnívám se také, že zásah proti mé osobě byl v té době přemrštěný. Policii jsme přesně řekli, co tam budeme dělat, přesto mne komando odvedlo na služebnu, nic takového přitom dělat nemuseli. Zásah byl podle mne nepřiměřený," doplnil Hensl.

Policejní zásah v Lipníku

Incident na náměstí v Lipníku na Bečvou se stal 8. listopadu během Zemanovy návštěvy Olomouckého kraje. Několik desítek lidí nevoli vůči prezidentovi vyjadřovalo s červenými kartami nad hlavou.

Zvukař Hensl pouštěl z okna v prvním patře domu píseň Modlitba pro Martu. Přímo v domě proti němu zakročili policisté, donutili jej hudbu vypnout a odvedli ho na policejní služebnu.

„To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev. Jestli policie tento řev přerušila, tak je třeba jí za to poděkovat.“

Miloš Zeman (prezident)

Postup policie vyvolal velké emoce i kritiku politiků. Podle policejního prezidia byl ale zákrok oprávněný a v souladu s právními předpisy.

„Chtěl bych poděkovat policii za jejich zásah. Pokládám jej za naprosto adekvátní podle zákona shromažďovacího, neboť řádně povolené shromáždění nemá právo nikdo rušit,“ uvedl již dříve Zeman.

Henslovo jednání policie vyhodnotila jako přestupek proti právu shromažďovacímu a předala případ správnímu orgánu, kde mu hrozí pokuta až 15 tisíc korun. Přestupek dosud nebyl řešen, uvedl Hensl.

Kromě přestupkové komise se otázkou přiměřenosti zásahu zabývá také veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, na kterou se obrátili organizátoři protestu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme