Policie a olomoučtí žalobci vyšetřují staré podezření ze sabotáže. K výslechu pozvali Nečasovou

Janu Nečasovou, dříve Nagyovou si pozvala minulý týden protimafiánská policie k podání vysvětlení ve věci údajné sabotáže. Kvůli prověřování čtyři roky starého podezření vypovídali v roli svědků nedávno i policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Sabotáž je jednou z větví celé kauzy kolem Jany Nečasové, která vyústila zátahem na Úřadu vlády a ve Vojenském zpravodajství v roce 2013.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nagyová Nečasová soud

Jana Nagyová Nečasová soud | Foto: Filip Jandourek

Výslech Nečasové kvůli údajné sabotáži potvrdil na dotaz Radiožurnálu náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavel Komár.

Policie se případem zabývá pod dozorem olomouckých žalobců už od roku 2012. Nedávno ale věc dostala nový impulz kvůli reformě části policie. Ta smetla dlouholetého šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Nečasová, dříve Nagyová, byla vypovídat na policii kvůli podezření ze sabotáže

Žalobci pak začali zjišťovat, zda za reformou není právě jejich dřívější podezření ze sabotáže. Podle odposlechů a zjištění detektivů mělo být její součástí právě i odstranění Šlachty a oslabení jím vedeného útvaru ÚOOZ.

K podání vysvětlení v roli svědků si také nedávno pozvali policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho.

„Bylo to pod jednacím číslem, které je evidováno k tomuto prověřování,“ řekl Pavel Komár Radiožurnálu na dotaz, zda to bylo právě kvůli prověřování sabotáže.

Advokát Jany Nečasové Eduard Bruna návštěvu policie i důvod potvrdil, nechtěl podezření své klientky ale víc komentovat.

„Ano, máte pravdu. Byla předvolaná v této souvislosti na výslech k policii a odepřela výpověď,“ uvedl.

Až 10 let vězení

Sabotáž, jedna z větví kauzy kolem Jany Nečasové, vyústila zátahem na Úřadu vlády a ve Vojenském zpravodajství v roce 2013.

Skupina lidí, v níž měl být třeba bývalý náměstek vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek, různí lobbisté či právě Jana Nečasová jako tehdejší sekretářka a nyní manželka bývalého premiéra Petra Nečase, se měla údajně snažit mimo jiné domlouvat a dosazovat svoje lidi na důležitá místa ve vládě, justici i do špiček policie.

To mělo podle žalobců sloužit pachatelům závažné finanční kriminality, aby nebyli stíháni. Důsledkem by bylo podle jejich názoru ochromení principů fungování demokratického státu neboli sabotáž.

Za tento trestný čin hrozí až 10 let vězení. Žádné obvinění ale dosud nepadlo, většina z podezřelých ani doposud nebyla vyslechnuta.

Aktéři v kauze Nagyová | Foto: Český rozhlas

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme