Policie a žalobci by měli říct, koho a proč zatkli při čtvrteční razii

Policie a žalobci mají dnes oznámit, proč bylo při včerejších rozsáhlých raziích zadrženo 8 lidí s vazbami na nejvyšší politická místa a byznys. Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan Českému rozhlasu večer potvrdil, že někteří z nich už byli obvinění. Jejich počet nechtěl upřesnit, údajně jich je ale pět. Situaci týkající se zásahu elitních policistů na Úřadu vlády budou řešit politici včetně prezidenta Miloše Zemana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Fuksa, Jana Nagyová, Petr Tluchoř | Foto: Český rozhlas

Zatčené někdejší politiky a lobbisty vyslýchali policisté patrně celou noc. Kdo všechno je trestně stíhán a proč, bychom se měli dozvědět na brífinku, který na dnešek svolala policie spolu se žalobci.

Premiér Petr Nečas (ODS) půjde v 11.30 hodin dopoledne informovat poslance o tom, proč Útvar pro odhalování organizovaného zločinu prohledal v noci na čtvrtek Úřad vlády. A co ho spojuje s osmi zatčenými. Od devíti hodin jedná poslanecký klub ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfka LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake a předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík poskytli ráno rozhovor Českému rozhlasu

Situaci bude řešit i s prezidentem. Miloš Zeman si na Hrad pozval i policejního prezidenta, ministra spravedlnosti, Nejvyššího státního zástupce a šéfa opoziční ČSSD Bohuslava Sobotku.

Premiér už včera oznámil, že rezignovat nehodlá a že nadále důvěřuje vrchní ředitelce svého kabinetu Janě Nagyové, která je mezi zadrženými. Zároveň naznačil, že zatýkání vysoce postavených členů Úřadu vlády může mít souvislost i s údajnými kontakty na vojenské zpravodajství.

Opozice ve sněmovně chce k policejnímu zásahu od předsedy vlády vysvětlení. Poslanci kvůli tomu včera předčasně ukončili jednání a schůzi přerušili. Ta dnes začne až v jedenáct hodin. ODS si vzala dvě hodiny na jednání svého klubu.

I pak se ale zřejmě k projednávání zákonů poslanci nedostanou. Myslí si to i šéfka sněmovny Miroslava Němcová z ODS:

Před vilou Romana Janouška v pražské ulici Na Lysině 3 | Foto: Filip Jandourek

„To si myslím, že také nenastane, že bychom mohli pokračovat jenom tak v tom programu, který sice je pevně stanovený. Spíše očekávám, že tam bude nějaké stanovisko předsedy vlády k té situaci, a tím myslím, že se bude začínat,“ domnívá se Němcová.

ČSSD v souvislosti s razií žádá demisi vlády, rozpuštění sněmovny a předčasné volby. Podle zatím nepotvrzených informací byli zadrženi také bývalý a současný šéf Vojenského obranného zpravodajství Ondřej Páleník a Milan Kovanda. Pokud se to potvrdí, půjde podle stínového ministra obrany ČSSD Jana Hamáčka o velký problém.

Zahraniční noviny píší o největší korupční aféře v dějinách Česka a očekávají pád vlády

Číst článek

„To už je o bezpečnosti státu. Ředitel Vojenského zpravodajství přichází do styku s těmi nejutajovanějšími dokumenty, je partnerem našich spojenců, obdobných služeb v rámci Aliance,“ řekl Hamáček v České televizi.

Kromě už zmíněných policisté zadrželi vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula, exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka a bývalé poslance ODS Ivana Fuksu a Petra Tluchoře a ještě jednoho zaměstnance vojenského zpravodajství.

Policie zasahovala i na pražském magistrátu a v budovách, kde sídlí firmy pražských lobbistů Ivo Rittiga nebo Romana Janouška.

Budova generálního ředitelství státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové | Foto: ČTK

Vicepremiérka Karolína Peake z LIDEM považuje současnou situaci za důkaz, že vláda myslí boj s korupcí vážně. A jak dodala v České televizi, ztráty důvěry lidí v politiky se nebojí.

Šéfka LIDEM a vicepremiérka Karolína Peake uvedla ráno pro Český rozhlas, že možné jsou podle ní dvě varianty: buď se jedná o skutečně přímý přenos rozkrytí největšího politického skandálu, sahajícího do špiček ODS, nebo pro ni méně uvěřitelnější variantu, že „policie plácla do vody a učinila tak obrovskou vlnu bez důkazů“.

„Bojím se ještě jedné varianty, a to je, že je trochu pravdy na obou možnostech,“ uvedla Karolína Peake a další spekulace o budoucnosti vlády odmítla s tím, že je třeba vyčkat na konkrétní a jasné informace od přímých zdrojů.

Nejmenší vládní strana LIDEM přesto svolává kvůli razii na Úřadu vlády republikovou radu. „Záleží na závažnosti těch informací, jak které budou potvrzeny, záleží na jménech, která budou potvrzena nebo vyvrácena, na skutkových podstatách činů, ze kterých budou ony osoby obviněny nebo dokonce vzaty do vazby,“ dodala šéfka LIDEM.

TOP 09 stojí za premiérem

Představitelé koaliční TOP 09 doufají, že informace k policejnímu zásahu budou veřejnosti sděleny co nejdříve. Do té doby prý strana nemá důvod snižovat důvěru v premiéra a destabilizovat vládu.

„Nechci se unáhlovat. Informací je opravdu málo,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík a vyjadřuje důvěru ve spolehlivost premiéra Nečase:

„Naše strana je založená na politické kultuře. Naši ministři a naši vysocí představitelé se podle toho vždycky chovali a já věřím, že úplně stejně se bude chovat i pan premiér. Vždyť to byl on, kdo vždycky říkal, že zásada ‚Padni, komu padni‘ platí pro všechny.“

ČSSD chce rozpustit sněmovnu

Opoziční ČSSD chce už dnes začít vyjednávat se všemi poslaneckými kluby o možnosti rozpuštění poslanecké sněmovny.

„Potřebujeme na to 120 hlasů. Budeme kontaktovat zástupce jednotlivých parlamentních politických stran a požádáme o schůzky, na kterých chceme jednat o možnosti samorozpuštění Poslanecké sněmovny a také vypsání nových voleb. O tom bude pak ve 14 hodin jednat předseda strany Bohuslav Sobotka s prezidentem Milošem Zemanem,“ řekl místopředseda strany Michal Hašek.

S prezidentem Zemanem dnes bude jednat i premiér Petr Nečas, policejní prezident Martin Červíček, ministr spravedlnosti Pavel Blažek a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Kde zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu | Foto: ČTK

Jana Zemanová, Věra Pfeifferová, mta, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme