‚Jste opilí a nevychovaní, mládeži.‘ Poslechněte si, jak probíhá policejní zátah na děti pod vlivem drog

Policie hledala v noci z pátku na sobotu nejen v pražských ulicích opilé děti a mladistvé. Začala tak celostátní akce s názvem HAD zaměřená na hazard, alkohol a drogy u dětí. Do předem ohlášené akce se kromě policie zapojila třeba i Celní správa nebo Česká obchodní inspekce. Asi třicítka mužů a žen v uniformách procházela centrum města a kontrolovala vytipované noční bary a restaurace.

Reportáž Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pojďte sem! Stůjte!“

Vedoucí zásahu policistka Lucie Škrobalová zastavuje partičku mladistvých, kteří se rozběhli ven z restaurace v momentě, kdy uviděli policisty.

Vyptává se, kdo silně podnapilým dětem alkohol nalil a zjišťuje, že to byl barman. O jakého ale šlo, už partička neví, nepozná ho.

Začala celorepubliková akce HAD. Policisté zjišťují alkohol u mladistvých

Číst článek

„Dejte si odstup a nepleťte se do úkonu. Jste opilí a nevychovaní, mládeži!“ zjednává si policistka respekt a žádá si od přistižených telefon na rodiče.

„Jste v pozici poškozené, to znamená, že my vás rodičům nebudeme předávat, ani jim telefonovat. Rodiče budou informovaní dodatečně v rámci prošetřování. Takže běžte domů a pokud vás potkám opakovaně, budeme okamžitě rodičům volat,“ vysvětluje mladistvým Škrobalová.

Cíl: prevence

„Cílem je prevence. V naší společnosti je všeobecně tolerance k alkoholu u dětí vysoká a myslím si, že by se měla společnost v tomto změnit,“ popisuje Radiožurnálu ředitel pražské policie Jan Ptáček.

„Přeci jen jde o děti. Měli bychom je před alkoholem, drogami a hazardem bránit a chránit alespoň do 18 let, než budou dostatečně mentálně vyspělí, aby se rozhodli sami, jak se svým životem naloží.“

Většina prodejen v den vysvědčení prodala mladistvým alkohol, ukázala nejrozsáhlejší kontrola inspektorů

Číst článek

Zastavuji střízlivě vypadající mladý pár a ptám se, zdali jim již bylo 18 let.

„Není mi osmnáct, je mi sedmnáct, ale nenafoukal jsem. Jsme hodní, už jdeme a neděláme tady bordel,“ říká mladík a dodává, že taktiku policie považuje za chytrou.

„Když udělají takovýto průzkum před koncem prázdnin, tak samozřejmě najdou mladistvé, kteří takhle popíjejí.“

Na otázku, proč nejsou doma, když jim není 18 let, odpovídá dívka, že je to ve městě v noci lepší. Není prý v ulicích tolik lidí, a mohou tak lépe odpočívat a bavit se spolu.

Akce HAD v pražských ulicích skončila nad ránem. Policisté provedli kontrolu ve 32 provozovnách, zkontrolovali 230 osob a zjistili 8 mladistvých pod vlivem alkoholu. Několik lidí policie předvedla kvůli držení nebo kouření marihuany.

Ve městech je větší anonymita

Ředitel služby pořádkové policie Martin Hlinko ve vysílání Radiožurnálu k tématu řekl, že podle dřívějších zkušeností se policii předem oznámené kontroly vyplácí. Moment překvapení prý nechybí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Preventivní akce HAD

„Naše filosofie je, abychom transparentně sdělili všem restauratérům, číšníkům a obsluhám, že se policie společně s dalšími subjekty státní správy zaměří právě na kontroly jejich činností. Vyplatilo se nám to i u dalších bezpečnostních opatření, například u vodáků. Je to efektivnější činnost a skutečně si myslíme, že tento způsob prevence je podstatně účinnější.“

V noci z pátku na sobotu proběhla akce HAD v Praze a na jiných místech v republice, další se chystají i v dalších menších městech. Největší rozdíl mezi velkými městy a maloměsty či venkovem je podle Hrinka v anonymitě.

„Ve větších městech je to horší, je tam větší anonymita a číšníci nejsou natolik dbalí a poctiví, aby prověřovali každého hosta restaurace, jestli je plnoletý, či nikoliv. Na venkově je na druhé straně situace jednodušší, protože je tam menší anonymita a restauratéři a číšníci povětšinou hosty mohou znát,“ dodal ředitel služby pořádkové policie.

Ľubomír Smatana, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme