Policie bude moci za určitých okolností zabavit zbraň přímo v obydlí, schválil Senát

Policie patrně dostane právo zadržet v určitých případech legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho bytě, například kvůli zdravotnímu stavu. Předlohu o určitém zpřísnění pravidel pro držitele střelných zbraní dnes schválil Senát navzdory kritice kvůli možnému porušení ochrany obydlí. Novela míří k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraně (ilustrační foto)

Zbraně (ilustrační foto) | Foto: Lenka Krejcarová | Zdroj: Český rozhlas

Vláda reagovala na tragédii v Uherském Brodě, kde střelec zabil loni v únoru osm lidí i sebe. Oprávnění policie zadržet zbraň v obydlí bez svolení soudu nebo státního zástupce vzbuzovalo mezi senátory, stejně jako dříve mezi poslanci, kvůli možnému prolomení domovní svobody spory.

"Eliminovat šílence není možné," prohlásil Jiří Oberfalzer (ODS). Podle jeho stranické kolegyně Veroniky Vrecionové není zadržení zbraně v bytě bez souhlasu soudu přípustné. "Větší bezpečnost, kterou autoři slibují, je jen domnělá," přidal se ke kritikům nezařazený Ivo Valenta. Mluvil o možném zneužívání ustanovení v sousedských vztazích.

Úpravu hájil naopak například senátor Václav Láska (za SZ), podle něj nejsou obavy na místě.

„Ústava umožňuje za určitých okolností pro ochranu určitých práv prolomit nedotknutelnost obydlí. To se tady děje. A navíc to není úprava nevyzkoušená. Pokud si vezmete úpravu, která tu je v případě vykázání agresivního jedince z domácnosti, tak je to hodně podobné. Policie dostane impuls, přijede na místo a zhodnotí stav. Pokud vyhodnotí, že tam hrozí nebezpečí, tak člověka vykáže z jeho obydlí, což je zásah daleko větší, než že tam vstoupíte a vezmete mu zbraň,“ řekl pro Český rozhlas.

"Návrhy přispějí k tomu, že omezí blázny, kteří jsou schopni kohokoli postřílet," soudí Ivo Bárek (ČSSD).

Pro bylo 50 senátorů

Pro normu nakonec hlasovalo v souladu se stanovisky ústavně-právního a bezpečnostního výboru 50 senátorů, tři byli proti a 20 členů horní komory se hlasování zdrželo. O pozměňovacím návrhu Vrecionové, který by ustanovení o zadržení zbraně z novely vypustil, už horní komora nehlasovala.

Policista by mohl zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Sněmovna pravomoc zúžila jen na příslušníky policejních odborů služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Zbrojní průkaz na deset let

Dolní komora provedla v předloze i určitá změkčení. Například zachovala desetiletou platnost zbrojních průkazů, když vláda ji navrhovala zkrátit na polovinu. Kabinet taky nedostal pravomoc nařídit v případě ohrožení státu nebo války obyvatelům, aby legálně držené zbraně odevzdali.

Vládní předloha míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek. Poslanci ale lékařům nedali podle doporučení bezpečnostního výboru přímý přístup do centrálního registru zbraní, budou jej mít prostřednictvím policie.

Novela reaguje i na předloňské výbuchy soukromých muničních skladů ve Vrběticích. Stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu.

Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance. Zákonodárci upravili v této části jen ohlašování údajů o přepravě zbraní a munice. Podnikatelé je nyní musejí dávat úřadům nejméně den předem, nově bude stačit hodina.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme