Policie bude moci žádat citlivá data od operátorů jen v případě závažné trestné činnosti

Ministerstva spravedlnosti, vnitra a průmyslu totiž pracují na novele trestního řádu a telekomunikačního zákona, které upravují získávání citlivých údajů od mobilních operátorů. Nově by policie mohla o data žádat jen v případech závažné trestné činnosti, soud by zároveň měl počítat s tím, že o nařízeném sledování se dotyčný dozví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zdůrazňuje, že jejich cílem není omezit činnost police při hledání pachatelů:

Přehrát

00:00 / 00:00

Data od operátorů - od září jinak.mp3

„Naším cílem je stanovit taková pravidla, kdy na jedné straně zde bude znemožněno to, aby došlo ke zneužití této moderní techniky a bylo tak zasahováno protiprávně do soukromí bezúhonných občanů a na druhé straně, aby bylo možné zasahovat do soukromí těch, kteří páchají trestnou činnost nebo jsou důvodně podezřelí z toho, že trestnou činnost páchají nebo jinak s trestnou činností souvisí.“

Nepřehledná situace nastala v březnu. Ústavní soud sice tehdy zrušil vyhlášku o preventivním uchovávání elektronických údajů, v platnosti ale zůstal paragraf, který mobilním operátorům nařizuje data polici vydat.

Po určitou dobu od rozhodnutí soudu to ale operátoři z technických důvodů nemohli dělat, ministerstvo vnitra je přesto obviňovalo z porušování zákona.

Vláda chce o změnách jednat v září.

Alžběta Havlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme