Policie bude o případu chystané vraždy novinářky Slonkové mlčet

Ministři vnitra a zahraničí informovali vládu o kauze přípravy nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Podle premiéra Vladimíra Špidly má vláda zájem na důsledném vyšetření tohoto případu. Na případ dnes policejní prezident Jiří Kolář po dohodě se státním zástupcem uvalil informační embargo. Odůvodňuje to tím, že média zveřejnila příliš mnoho informací, které narušily práci policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sabina Slonková

Sabina Slonková | Foto: Michal Doležal

Kolář proto odmítl říci, zda už má policie jednoznačné důkazy o tom, že za chystanou vraždou Slonkové stál bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Jen naznačil, že novinářka Slonková už zřejmě nemá policejní ochranu, i když pod nějakou formou dohledu je.

Obhájci Evy Tomšovicové a Michala Novotného v zásadě nepopřeli účast svých klientů v případu chystané nájemné vraždy reportérky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové. Obhájce bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby zase nevěří, že by byl jeho klient vinen. Podle dnešní Mladé fronty Dnes ale policie našla při domovní prohlídce u Karla Srby přes 30 miliónů korun a zbraně. Sám Srba tvrdí, že se stal obětí zpravodajské hry.

Karla Srbu obviněného z objednání vraždy novinářky Sabiny Slonkové večer ve vazební věznici v Plzni na Borech navštívili hned dva advokáti. Krátce po odchodu stávajícího obhájce Víta Širokého přišel i Miroslav Kříženecký, kterého oslovila Srbova manželka. Českému rozhlasu sdělil, že se bude snažit svého klienta dostat z vazby co nejrychleji. "Obhajobu Karla Srby jsem převzal, podepsala mi plnou moc manželka. Dneska za ním jedu s tím, jestli souhlasí, abych ho mohl hájit. Teď je samozřejmě další postup na orgánech trestního řízení. U nás je to tak, že spolu s doktorem Širokým budeme zdůvodňovat stížnost do obvinění. Samozřejmě se budeme snažit co nejdříve klienta dostat z vazby."

Karel Srba | Foto: Michal Krumphanzl

K obvinění svého klienta z plánování nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové Českému rozhlasu řekl: "Já si tak zcela jist nejsem, že šlo o záležitost skutečně jaksi vraždění novináře. Já nevím, jak se bude celá záležitost vyvíjet, ale mám spíš takový pocit, že to je fabulace nebo konfabulace Tomšovičový." Českobudějovický advokát Kříženecký ale odmítl odhadnout Srbovu pozici před dalším vyšetřováním. Chce se nejdřív seznámit se všemi důkazy. Uvedl dále, že ve výpovědi Srbovy přítelkyně Evy Tomšovicové jsou nesrovnalosti ve věrohodnosti některých pasáží.

Kříženecký nejdřívě po návštěvě věznice vyjádřil pochybnosti o tom, zda ho Karel Srba obhajobou pověří. V minulosti ho už jednou zastupoval a rozmluvil mu, aby na Sabinu Slonkovou a jejího kolegu podal žalobu na ochranu osobnosti. "Karel (Srba) se tehdy naštval, protože byl tím popuzený, ale já jsem mu řekl, že po zkušenostech, které mám s žalobami na ochranu osobnosti, neuspějeme a jenom si uškodí," řekl. Vít Široký nakonec podepsání plné moci pro dalšího právníka doporučil. Miroslav Kříženecký se tak po dvouhodinové rozmluvě se Srbou stal jeho druhým obhájcem. Podle Širokého bude postavení obou advokátů rovnocenné. Radiožurnálu řakl, že Karel Srba nese první dny ve věznici těžce.

Ministři vnitra a zahraničí informovali vládu o kauze přípravy nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové. Podle premiéra Vladimíra Špidly má vláda zájem na důsledném vyšetření tohoto případu. "Vláda považuje tento případ za případ, který je důležitý a závažný, a dává plnou garanci všem, kteří na něm odborně pracují. Je zájmem vlády, aby případ byl dotažen do konce bez ohledu na to, kdo je nebo není v pozadí."

Prezident Václav Havel nepřímo vyzval bývalého ministra zahraničí Jana Kavana k rezignaci. Havel tak reagoval na kauzu novinářky mladé Fronty dnes Sabiny Slonkové, která se měla podle vyšetřovatelů stát obětí nájemné vraždy. Z přípravy jsou podezřelí čtyři lidé. Ve vazbě je bývalý sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba, jeho přítelkyně Eva Tomšovicová, podnikatel z Vimperka Michal Novotný a jeho partner Petr Volf.

Prezident doufá, že případ bude důsledně vyšetřen a veřejnost informována a pachatelé potrestáni podle zákona. Vyjádřil i podporu orgánům činným v trestním řízení. "Po všech svých zkušenostech z dávné i nedávné minulosti s Janem Kavanem, s jeho zvláštními vazbami a personální politikou, by bylo na místě, aby se Jan Kavan zamyslel nad svou způsobilostí vykonávat některé z funkcí, které zastává," poznamenal k případu podle mluvčího Ladislava Špačka prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Špaček: Prezident o J. Kavanovi

Kavan je také poslancem a jedním ze tří českých zástupců v Konventu Evropské unie. Jan Kavan, ale v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že se svých funkcí nehodlá vzdát. "Já jsem si přečetl prohlášení pana prezidenta. Velmi mne překvapilo, protože nevím, na co naráží svým odkazem na mé zvláštní vazby a personální politiku. Pokud jde o skutečnost, že jsem před několika lety přijal na Ministerstvo zahraničních věcí Karla Srbu, tehdy jako šéfa provozní sekce, tak retrospektivně s tím, co víme dnes, tak to samozřejmě byla chyba." V rozhovoru pro Radiožurnál také zdůraznil, že s nejnovější Srbovou aférou nemá nic společného, a ze žádné ze svých funkcí odstoupit nehodlá. Kavan také připravovaný zločin odsoudil a vyslovil se pro jeho důkladně vyšetření.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Kavan: Neodstoupím

Všichni čtyři obvinění jsou v souvislosti s přípravou úkladné vraždy ve vazbě. Vraždu měl vykonat recidivista Karel Rziepel, který akci nakonec prozradil policii. V případu figuruje jako hlavní svědek a je na svobodě.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Martin Sobotka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme