Policie bude předkládat zprávy o využívání odposlechů

Policejní prezident bude každý rok předkládat analytickou zprávu o efektivitě odposlechů. Ministr vnitra to oznámil po schůzce s prezidentem republiky. Zprávu s údaji za loňský rok zveřejní policejní prezident na jaře.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus a Ivan Langer

Václav Klaus a Ivan Langer | Zdroj: ČTK

Ministr vnitra a prezident se dnes shodli, že policisté a státní zástupci by měli být při nařizování odposlechů odpovědnější.

Má tomu napomoci i návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který řeší právě otázku odposlechů. Za několik týdnů o něm bude jednat vláda.

Lidé by podle návrhu měli mít právo dozvědět se, že byli odposloucháváni. V případě, že odposlech nebude použitý jako důkaz v trestním řízení, budou se moci obrátit na soud, aby legálnost odposlechů prozkoumal.

"Fakticky návrh přináší veřejnou kontrolu povolování odposlechů. Podíváte-li se na odposlechy v České republice, pak jejich počet je mnohem vyšší ve srovnání s jinými zeměmi," uvedl Pospíšil.

ČSSD se podle svého předsedy Jiřího Paroubka nebude k návrhu na změnu legislativy týkající se odposlechů zatím vyjadřovat. "My si počkáme na právní normu a pak se k tomu budeme vyjadřovat. To je jediný možný seriózní přístup," řekl Paroubek.

Šéf sněmovního bezpečnostního výboru František Bublan z ČSSD se ale brání tomu, aby policie musela odposlouchávaného informovat, pokud do tří měsíců nezahájí trestní stíhání. Argumentuje tím, že jsou případy, které se táhnou několik let, třeba rozplétání organizovaného zločinu.

Ministr vnitra Ivan Langer dnes prezidenta Václava Klause i o závěrech šetření Úřadu na ochranu osobních údajů, které se týkají toho, jak s odposlechy lépe nakládat. "Omezení počtu osob, které se s nimi seznamují, které s nimi nakládají, lepší identifikaci, pořizování kontrol a evidenci pořizování kopií," upřesnil Langer.

V první polovině loňského roku odposlouchávala policie v Česku 4130 telefonních čísel. V roce 2005 to bylo 7300 a rok před tím 10.000 nasazených odposlechů.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme