Policie čeká na výsledek pitvy těla ostravského soudce Studničky

Policie čeká na výsledek pitvy těla soudce ostravského soudu Miloslava Studničky. Policie ho našla v jeho domku ve Frenštátu pod Radhoštěm s bodnořeznými ranami a proříznutým krkem. Zatím není jasné, jestli byl soudce zavražděn, nebo spáchal sebevraždu. Studnička řešil u ostravského krajského soudu nejzávažnější trestné činy, mimo jiné i žhářský útok ve Vítkově. Lidé ve Frenštátu byli jeho smrtí šokováni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice ve Frenštátě pod Radhoštěm, ve které se nachází domek soudce Studničky policie uzavřela

Ulice ve Frenštátě pod Radhoštěm, ve které se nachází domek soudce Studničky policie uzavřela | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Miloslav Studnička nepřišel do práce a nezvedal telefony. To v budově Krajského soudu v Ostravě vyvolalo poprask. Policejní hlídka pak prověřila dům, kde žil a tam policisté našli tělo.

Policie je skoupá na jakékoli podrobnější informace a odkazuje na vyhodnocení všech stop. To by mělo také vyvrátit anebo potvrdit spekulace o tom, zda se soudce skutečně stal obětí kauz, ve kterých rozhodoval anebo si sáhl na život.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie vyšetřuje smrt ostravského soudce Miloslava Studničky. Aktuální informace přinesla na Rádio Česko redaktorka Andrea Čánová. Mluvili jsme také s předsedou výboru pro obranu a bezpečnost Františkem Bublanem.

Krajský policejní náměstek Dalimil Sypták potvrdil, že byl vytvořen speciální policejní tým. Podle něj může přijít v případu zlom dnes dopoledne, kdy by měli mít soudní lékaři výsledky pitvy. Lékaři umí jednoznačně poznat, podle směru a intenzity řezné rány, jestli si rány soudce mohl způsobit sám. Pak by se také zúžit počet možných vyšetřovacích variant.

Soudce Miloslav Studnička řešil velmi těžké kriminální případy. Poslal do vězení čtveřici mladíků za žhářský útok ve Vítkově, loni k desetiletému vězení odsoudil dvaatřicetiletého muže obžalovaného ze znásilnění dvou malých dětí v Orlové na Karvinsku. Letos udělil tresty třem dealerům drog, které poslal do vězení na dva roky, devět a deset let. Zabýval se i případem ženy z Českého Těšína, která podle státního zástupce podvedla více než stovku lidí. Letos v březnu krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby osm bývalých manažerů Českomoravské družstevní spořitelny. Podle státního zástupce měli podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu záložny. Údajně připravili finanční ústav o více než 300 milionů korun. Soud ale žalované transakce označil jen za chybná manažerská rozhodnutí. Navíc podle něj nebyla způsobena žádná škoda.

Podle rozpisů přelíčení měl zrovna dnes soudce Studnička řešit další případ podvodů. Rozpracovaných kauz měl více a vedení ostravského soudu bude muset řešit složitou situaci. Není vyloučeno, že se některé složité případy budou muset od počátku opakovat.

Za policejní páskou, u místa činu se scházeli sousedé a nechápavě kroutili hlavou. Soudce většinou ani neznali, nebo ho popisovali jako poněkud zvláštního samotáře.

„Je to smutné. Ale v dnešní době se člověk nediví vůbec ničemu,“ říká jedna ze sousedek a soused se přidává: „Co na to říct? Velkoměsto už sáhlo i na venkov.“

V jeho domě se našlo 16 psů. Ti byli několikrát příčinou sousedských rozepří.

Zatím jediný prokázaný útok na soudce, lépe řečeno jeho majetek, se odehrál před čtyřmi lety v Praze. Předsedovi senátu zdejšího městského soudu Luboši Vrbovi před domem shořelo auto. Podle policistů ho zapálil odsouzený, který se vyhýbal nástupu do věznice. Vrba mu nepovolil obnovu trestního řízení.

V souvislosti s posledním případem se vynořují otázky o zabezpečení soudců. Předseda výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD) na Rádiu Česko uvedl, že v podmínkách ČR zatím nebylo nutné zvláštní zabezpečení pro soudce, kteří řešili závažné trestní kauzy, organizovaný zločin, nebo případy, kde hrozilo, že může být na nich vykonána nějaká msta.

„Zatím se u nás nic takového nestalo. Ale v jiných zemích, například na Slovensku měli tendenci soudce a státní zástupce jistým způsobem izolovat. Nakonec od toho upustili, protože je to docela nepraktické, pro ty lidi je to takový klášterní život,“ uvedl.

Podle něj jediný způsob, jakým soudce ochránit, je dostatečná prevence. „To znamená zachycovat jakýkoli podnět, který k té osobě přijde. Ať je to anonymní telefon, dopis či vyhrůžky a podobně. Zaměřit se na toho soudce, poskytnout mu skrytou ochranu, třeba napojit jeho telefon na policii,“ přiblížil.

Andrea Brtníková, Martin Knitl, Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme