Policie chce 88 aut s radary. Posílit mají dálniční autotým i dopravní policisty

Policie chce koupit 88 nových aut vybavených radary. Vypsala na ně výběrové řízení. Auta mají posílit nejen speciální dálniční autotým, ale především dopravní inspektoráty v celém Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční služba dálniční policie | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

České dálnice a silnice v současné době hlídá celkem 37 passatů a superbů. Dálniční autotým letos dostane ještě tři auta a šéf dopravní policie Tomáš Lerch chce dalších 85 anonymních aut nižší střední třídy.

„Zde se opravdu jedná o obnovu měřicí techniky, která byla pořízena před víc než 20 lety. A naším cílem je samozřejmě zlepšit stav nejen na hlavních tazích, ale i na komunikacích nižších tříd. Proto směřujeme tato vozidla na běžné dopravní inspektoráty," vysvětluje Lerch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie chce koupit 88 nových aut s radary. Posílit mají dálniční autotým i dopravní policisty. Podrobnosti zjišťoval Petr Jansa

Jaký typ aut, zda Škodu, Hyundai nebo třeba Ford, policisté dostanou, bude jasné až po skončení výběrového řízení. Důležitější ale je, co se v nich bude ukrývat.

„Vozidla budou vybavena měřicím zařízením, to znamená radarem, který umožňuje jak měření z místa, tak měření za jízdy a takzvané úsekové měření," popisuje Lerch a dodává:

„Zároveň toto zařízení bude umožňovat rozpoznávání registračních značek a porovnávání s registrem vozidel. A dále tato vozidla budou vybavena kamerovým systémem, který bude monitorovat dění před a za vozidlem.“

První padesátku aut by policisté měli dostat do konce roku, zbytek do poloviny roku následujícího. Šéf dopravní policie také vysvětlil, kde policisté získali potřebných 115 milionů korun:

„Z prostředků nově vzniklého fondu zábrany škod, který byl určen k tomu, aby se za něj pořizovala technika, která bude snižovat následky dopravních nehod.“

Peníze, které do fondu povinně posílají pojišťovny, čerpají také hasiči a záchranáři.

Petr Jansa, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme