Policie chce zabavit skoro čtyři miliony z účtu Věcí veřejných

Víc než třicet milionů korun zajistila policie v rámci razie na skupinu lidí, kteří měli při obchodech s pohonnými hmotami krátit daně. Zároveň policie vydala zajišťovací příkaz na 3,9 milionu korun z konta Věcí veřejných. Potvrdil to mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. Strana podle svých představitelů o postupu policie ví jen z médií, policejní žádost o blokaci peněz potvrdila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci strany Věci veřejné Michal Babák, Radek John a Kateřina Klasnová

Poslanci strany Věci veřejné Michal Babák, Radek John a Kateřina Klasnová | Zdroj: ČTK

Obchodníci s pohonnými hmotami údajně krátili daně celkem o 230 milionů korun. Policie včera zadržela kvůli podezření z krácení daní při prodeji pohonných hmot skupinu 15 lidí. Podle informací Týden.cz měl být mezi nimi i významný sponzor Věcí veřejných Daniel Musil. Policejní razie zahrnovala i několik domovních prohlídek i prohlídky jiných prostor.

Kriminalisté následně obvinili sedm lidí. Některé z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby a některé z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Ostatní zadržení byli propuštěni.

Přehrát

00:00 / 00:00

K záměru policie obstavit část peněz na účtu Věcí veřejných se vyjádřila mluvčí strany Šárka Janouchová.

Věci veřejné podle místopředsedkyně Kateřiny Klasnové ještě odpoledne o obstavení peněz nevěděli a ani večer neměli podrobnější informace. Mluvčí strany Šárka Janouchová kolem půl sedmé uvedla, že od policie nemají informace a vše se dozvídají pouze z médií. Pátrali prý, jak to s penězi ve skutečnosti je.

„Nakonec jsme zjistili, že u konta, které je určeno výhradně pro platbu příspěvků členů strany Věci veřejné, policie zaslala žádost o blokaci,“ řekla Janouchová.

Po jakých penězích policie jde, Věci veřejné nevědí, a budou žádat policii o vysvětlení.

Příspěvky od sponzorů jsou prý ve straně pod dohledem. „Standardní je prověření reputace každého sponzora. S tím sponzorem se vedení strany setkává, abychom opravdu věděli, že jedná o konkrétní lidi,“ řekla Janouchová s tím, že se prověřuje také zda není na sponzora uvalena exekuce, zda není v insolvenci či zda nejsou případní sponzoři v konkurzu.

Drastichová: Účet prošel důkladnou kontrolou

I místopředsedkyně strany Jana Drastichová řekla, že stranický účet prošel důkladnou kontrolou a nad policejním postupem se podivila. Kromě standardních mechanismů prošel prý účet Věcí veřejných také řádným auditem, účetní uzávěrkou či kontrolou protikorupční policie.

„Není nám tedy jasné, proč stejný útvar policie vyhodnotil, že by příspěvky členů strany Věci veřejné na daném účtu mohly být z trestné činnosti. Zároveň nemáme žádné informace, a nikdy jsme neměli, že by peníze od sponzorů strany byly v podezření, že jsou spojeny s trestnou činností, nebo snad dokonce z trestné činnosti pocházely,“ uvedla Drastichová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podezření policie, že část peněz na účtu Věcí veřejných pochází z trestné činnosti okomentoval politolog z Masarykovy univerzity v Brně Lubomír Kopeček.

Předseda Věcí veřejných Radek John už dříve připustil, že jeho strana dostala vloni od Musila půl milionu korun, rozhodně ale odmítl, že by šlo o peníze z daňového úniku.

„Pan Musil dal straně 500 tisíc korun jako fyzická osoba. Nedostali jsme peníze od žádné firmy spojené s prodejem pohonných hmot. Každopádně sponzoring pana Musila byl v roce 2011, nebyl už v roce 2012,“ prohlásil John. Podle jeho včerejšího vyjádření se případ Věcí veřejných fakticky netýká.

Politolog z Masarykovy univerzity v Brně Lubomír Kopeček si myslí, že kdyby se potvrdilo, že peníze skutečně souvisí s daňovými úniky, kredit strany to zásadně nezmění.

„Vzhledem k tomu, jak vypadá v danou chvíli kredit Věcí veřejných, jak vypadá jejich voličská podpora a obecně současná perspektiva, tak bych řekl, že v rámci ran, které strana dostala v posledním roce, dvou, to už neznamená mnoho,“ řekl Kopeček.

Chod strany případná ztráta peněz zřejmě neohrozí

Kopeček připomněl zhruba tři čtvrtě roku starou kauzu daru od poslance Michala Babáka.

„Zjistilo se, že hlavní pokladník strany věnoval straně 11 milionů, pak se zase zjistilo, že to vlastně nebyly jeho peníze, ale peníze, které získal nějakým zvláštním způsobem z akcií. Dneska si na to téměř nikdo nevzpomene a trochu to zaniklo v celkovém ruchu, který byl kolem Věcí veřejných,“ podotkl Kopeček.

Pokud se prokáže, že peníze pocházejí z trestné činnosti, mohou nakonec propadnout státu. Vyšetřování však zřejmě potrvá déle.

Schůzka koaličních expertů s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) k daňové reformě, Michal Babák | Foto: Filip Jandourek

„Neřekl bych ale, že to může být záležitost tohoto volebního období,“ odhadl Kopeček.

Zda může případné propadnutí peněz ohrozit chod strany, si netroufl politolog posoudit s tím, že nemá přehled o finanční situaci Věci veřejných.

„Čtyři miliony nejsou málo, na druhou stranu, když se podívám na poměrně rozsáhlou billboardovou kampaň, kterou ta strana vede s odkazem na exekuce, tak bych řekl, že z hlediska financí na tom není zrovna špatně,“ podotkl politolog.

Lenka Šumová, Renáta Prátová, Vojtěch Kouřímský, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme