Policie chce zabránit rabování. Zatopené oblasti hlídá i z vrtulníku

Na jedné straně zoufalství lidí, kteří kvůli záplavám museli opustit své domovy, na druhé rabování. Policie už také zadržela několik osob, které zneužily povodňové situace a vloupaly se do opuštěných domů. Zejména v noci proto posílila hlídky a zatopené oblasti kontroluje i z vrtulníku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně v Zálezlicích

Povodně v Zálezlicích | Foto: Obec Zálezlice

„Kontrolujeme veškeré osoby, které vjíždějí do obce. Osoby, které tady bydlí, se můžou pustit dál. Osoby, které tady nemají co dělat, se otočí a pošlou se zpátky, protože tady akorát ztěžují práci záchranářům, hasičům,“ říká mladá policistka, která spolu s kolegou musí během noci objet několik obcí na Mělnicku.

Už jejich samotná přítomnost ale odradí ty, kteří se zoufalství postižených obyvatel snaží využít ve svůj prospěch. A jak policistka dodává, někdy se tito lidé snaží dostat do opuštěných domů doslova kuriózním způsobem.

„Pachatelé jezdili po lehátkách na vodě až k objektům, k domům a začali nám rabovat. Pachatelé jsou samozřejmě vynalézaví,“ vypráví jednu ze zkušeností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše o snaze policistů zabránit rabování v Zálezlicích na Radiožurnálu

Policie i z tohoto důvodu právě v noci, která je nejrizikovější, nasazuje vrtulníky se světlometem a termovizí.

Několikrát nám také policejní helikoptéra proletěla nad hlavami a světelný kužel přeskakoval z jednoho zatopeného domu na druhý.

„Pokud se objeví nějaký případ, kdy se ví o rabování v nějaké zatopené oblasti, tak tam za přítomnosti hasičů na člunu jede i policie,“ dodává policistka.

Za rabování hrozí až osm let vězení. Přihlíží se k tomu, že je čin spáchán ve stavu mimořádné události. Při povodních v roce 2002 bylo za rabování pravomocně odsouzeno 24 lidí. Soudci posuzovali jednotlivé případy individuálně.

Riziko možných krádeží pak prý zvýšila i nedávná amnestie. To nejtěžší období však na strážce zákona teprve čeká.

„Až opadne voda, tak budou vyklízecí práce, lidi se budou vracet do domovů. Budou se muset kontrolovat osoby, jestli to jsou vůbec majitelé objekt, domů. Bude to daleko složitější,“ vysvětluje policistka.

Už nyní přitom mají plné ruce a nohy práce. „Dá se říct, že ve 24hodinové službě máme tak nějak dvě hodiny volna. Jinak jsou hlídky nepřetržitě v terénu,“ uzavírá policistka.

Policie dosud evidovala čtyři případy rabování v souvislosti s povodněmi, dva ve středních Čechách, jeden v Ústí nad Labem a jeden v Praze. Praha zaznamenala také několik případů, kdy se lidé u rozvodněné Vltavy pokoušeli rozebírat protipovodňové zábrany.

Robert Mikoláš, Igor Maňour, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme